Aja Sofija, Foto: Espreso

REMEK-DELO VIZANTIJSKE ARHITEKTURE

SKORO SVAKI SRBIN JU JE POSETIO, A RETKO KO ZNA DA JE BILA NAJVEĆA HRIŠĆANSKA CRKVA NA SVETU: I dalje je PRELEPA

Od 1985. je pod zaštitom Uneska kao jedan od najznačajnijih primeraka svetske kulturne baštine

Objavljeno: 17.08.2023. 10:56h

Nakon što je Magna Ecclesia u Konstantinopolju izgorela, car Justinijan je naredio da se na njenim temeljima izgradi Premudrost Božija. Izgradnja je trajala od 532. do 537. godine, a čitav projekat je bi poveren Antemiju iz Trala i Isidoru iz Mileta.

Danas je ovo zdanje najpoznatije kao Aja Sofija, međutim, tokom vekova je ostala upamćena po tome da je od hrišćanske crkve i sedišta Vaseljenskog patrijarha pretvarana u džamiju i muzej, da bi od 2020. godine opet bila pretvorena u islamsku bogomolju. Pored toga ona je ostala upamćena kao najveća građevina tokom 1.000 godina, koja je među prvima imala u potpunosti viseću kupolu.

Kao remek-delo Vizantijske arhitekture, karakteriše je kvadratna osnova sa stubovima koji je "razdvajaju" na tri broda. Ima ogromnu kupolu prečnika 31.61 m i visine 55 m od osnove, koju podržava šest manjih. Oko njih se nalazi 40 radijalnih prozora i lukova. Ukupna površina muzeja je 7570 metara, a dužina veća od 100 metara. Imala je 7 vrata, od kojih je najveća koristio samo car.

Od 1985. je pod zaštitom Uneska kao jedan od najznačajnijih primeraka svetske kulturne baštine.

Uostalom uverite se i sami zašto se ovo remek-delo i danas izaziva divljenje mnogih:

Bonus video:

(Espreso/ Nacionalna geografija)