paŽnja
OVE BUBE PREKO LETA ULAZE U UŠI: Možete ih naći na OVIM MESTIMA u kući, a ovaj DETALJ o njima je JEZIV (FOTO)
Budući da uholaže vole više vlažna zaštićena područija, obično se sakupljaju u područijima sa visokom kondenzacijom, kao što su podrumi. Možete ih naći u velikom broju na otvorenom
Uholaža (lat. Dermaptera) je krilati insekt, poznat i pod nazivima: buba-ušare, ušare, konjštrpi, uloši, kerešice, buba kice ili rakljače. Obuhvata oko 2000 registrovanih vrsta.
Kako izgledaju uholaže?
Kao i srebrne ribice, ušare imaju blago spljoštena tela i srednje su veličine. Obično su crne ili baon boje a najuočljivije karakteristike su kratka kožasta pednja krila, kao i nastavci (cerci) u obliku klešta na zadnjem delu tela.
Gde se pojavljuju uholaže?
Budući da uholaže vole više vlažna zaštićena područija, obično se sakupljaju u područijima sa visokom kondenzacijom, kao što su podrumi. Možete ih naći u velikom broju na otvorenom.
Privlači ih i prljavština i lišće, mogu se naći u rupama drveća, obično se okupljaju pod gomilama travnjaka. To je navika za koju stučnjaci veruju da je uzrokovana feromonom koji proizvode ovi isekti.
Ulaze u strukturu kroz spoljne pukotine.
Uglavnom su aktivni noću. Skrivaju se tokom dana na hladnim i vlažnim mestima, a noću izlaze da bi se nahranili.
Uholaže u kući, stanu?
Usled promene vremena ili potrebe za hranom, uholaže mogu da ulaze u domaćinstva kroz spoljne pukotine i otvore. Uholaže u kući ili stanu uglavnom se mogu naći u blizini izvora vode kao što su kupatilo ili kuhinja, ali su takođe poznati i kao insekti koje možete naći i u spavaćoj ili dnevnoj sobi.
Privlači ih svetlo, pa u letnjim mesecima mogu predstavljati smetnju i na terasama i tremovima.
Da li uholaže ujedaju (grizu)
Ujedi uholaža su retki. Njihova klešta koriste se prvenstveno za pomoć u reprodukciji, lovu na plen i za odbanu, ali uholaže će ujesti ljude ako se osećaju ugroženo ili pri pokušaju da se odbrane.
I da li ove klešta mogu da povrede čoveka? Hoće li boleti?
Pa neće! Ovo je običan mit. Kao i onaj o oštećenju bubne opne. Da li je neko od vas čuo za to kako opaka buba-ušara noću uđe u uvo i ošteti nam bubnu opnu? Mnogo ljudi sigurno je čulo! Ovo je još jedan mit o njima. Pa, da bi buba-ušara ušla u uvo, moralo bi da se desi čudo. Drugo, ako se to i dogodi, idite kod odgovarajućeg lekara da vam izvuče insekta iz uha. Ona će napraviti istu „štetu“ našim slušnim organima kao muva .
Kako se zaštititi od uholaža
Najvažniji deo kontrole uholaža jeste uklanjanje njihovih skrovišta. Potrebno je proveriti sva vlažna i mračna mesta u kući na kojima bi se uholaže mogle skrivati.
Smanjite ili uklonite osvetljenje na tremu, terasi, ispred i oko kuće. Popunite rupe, pukotine ili praznine na spoljnim zidovim.
Uklonite ostatke drveća, kamenje i lišće u dvorištu ispod kojih bi se uholaže mogle skrivati.
(Espreso/Srbija danas)