pažnja
DA LI IMATE HORIZONTALNE ILI VERTIKALNE LINIJE NA NOKTIMA? Evo zbog kojih bi trebalo da se ZABRINETE
izgled naših noktiju može da ukaže na potencijalne zdravstvene probleme
Da li znate da izgled naših noktiju može da ukaže na potencijalne zdravstvene probleme? Oni često mogu da budu znak koji vam telo šalje da nešto nije u redu. Glavna stvar je da obratite pažnju na njihovu boju, teksturu i oblik.
Verovatno ste primetili da vam se ponekad na noktima javljaju nabori u vidu jedva primetnih linija, koje mogu biti horizontalne ili vertikalne, a stručnjaci ističu da čak i to govori nešto interesantno o telu.
Šta znače vertikalne linije na noktima?
Linije na noktima najčešće su vertikalne i one su primećene kod oko 20 posto odraslih ljudi. Kako objašnjava američki dermatolog dr Ajvi Li, u velikom broju slučajeva one su posledica starenja.
Međutim, u retkim slučajevima, dodaje dr Li, ove linije mogu da budu znak da postoji neki problem u organizmu, a najčešće su uzroci:
anemija reumatoidni artritis kardiovaskularni problemi
Kako ona ističe, vertikalna linija na sredini nokta može da ukaže da manjak nekog vitamina, minerala ili druge vrste hranljivih materija, obično folne kiseline ili proteina. Prema objašnjenju eksperata američke klinike „Mejo“ ponekad se uz vertikalne nabore javlja i crvena linija u podnožju nokta kao pokazatelj lupusa, autoimune bolesti koja se često dijagnostikuje nakon što već uznapreduje.
Šta znače horizontalne linije na noktima?
S druge strane, horizontalni nabori su ređi i poznati su još kao Boove linije. Nekada su one posledica stare povrede, odnosno nastaju usled privremenog zaustavljanja rasta nokta. I kako ističe dr Li, čest su uzrok mehaničke povrede.
U nekim slučajevima, horizontalne linije na noktima se javljaju kao pokazatelj kožnih oboljenja kao što su ekcem, psorijaza ili hronična paronihija, a ako postoje još neko crvenilo ili osip na koži zbog toga bi se trebalo obratiti dermatologu. Međutim, horizontalni nabori na noktima ponekad mogu da ukažu i na ozbiljna stanja.
Boove linije često se mogu uočiti kod ljudi koji su doživeli infarkt ili su imali težu operaciju, ako primaju hemioterapiju… Dr Li dodaje i da ovi nabori mogu da se pojave kada štitasta žlezda ima povećanu ili sniženu funkciju, što utiče na rad hormona koji kontrolišu rast noktiju.
(Espreso/Mondo)