Vremenska prognoza
DA LI SE PO LETU JESEN POZNAJE? Hidrolog RHMZ-a objašnjava da li nas čeka novo NEVREME! Evo ŠTA će biti u AVGUSTU
Sudarom toplog i hladnog fronta nastaju intenzivni procesi
Olujno nevreme koje je prethodnih dana zadesilo Srbiju moguće je i početkom avgusta, ali ne i posle Svetog Ilije koji se slavi 2. avgusta. Krajem avgusta će biti prodora i kiše, ali ne toliko intenzivno, jer su dani kraći i procesi su manje intenzivni. Tokom tog meseca će biti još po koji prodor, ali ne intenziteta kao što je bilo prethodna dva puta.
To je u razgovoru za "Blic" najavio hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Dejan Vladiković, pojašnjavajući da tip padavina kakav nas je zadesio u prethodnom periodu se događa u junu, julu i možda početkom avgusta.
Sudarom toplog i hladnog fronta nastaju intenzivni procesi
Govoreći o tome kako nastaju razni oblici oblaka koje sve češće vidimo na nebu, Vladiković je pojasnio da smo prethodnih 15-ak dana bili pod uticajem toplog fronta, te da približavanjem hladnog fronta nastaje njihov sudar i intenzivni procesi.
- Ti procesi su sada intenzivniji zbog većih zagrevanja, posledica klimatskih promena i efekata staklene bašte. Što znači da su zbog porasta godišnjih temperatura, procesi intenzivniji. Bilo ih je i ranije, ali su sada možda i brzine vetra malo pojačane - kazao je on.
Ipak, naglašava da se i ranije dešavalo da usled jakog vetra odlaze krovovi sa kuća, fasade...
- Kada se to događa, ono što je evidentno je da se na našim područjima takav tip padavina događa u junu, julu i možda početkom avgusta, već posle Svetog Ilije ne i to je neko nepisano pravilo. Krajem avgusta biće prodora i kiše, ali ne toliko intenzivno, jer su i dani kraći i manje intenzivni procesi, rekao je on.
Tokom avgusta bez paklenih vrućina
Vladiković je govoreći o vremenskoj prognozi za avgust najavio da neće biti toliko vrućina, ali da će temperature biti preko 30 stepeni.
- U avgustu će biti još po koji prodor, ali ne ovakvog intenziteta kao što je bilo prethodna dva puta, najavio je on.
Dodao je i da prodori ponovo idu iz istog pravca - Slovenije, Mađarske, Hrvatske, te da je moguć ponovni olujni vetar, grad..
Čudni oblici grada nastaju zbog strašnih mešanja i turbulencije
Oluje koje su zadesile Srbiju, za sobom su ostavile velike štete, ali ono što je ljudima najviše zapalo za oko su razni čudni oblici grada koji je padao. Po društvenim mrežama su se širile fotografije i snimci grada veličine oraha, ali u obliku ljudskog oka, ptice..
Vladiković pojašnjava da se to formira "jer su strašna mešanja i turbulencije".
- Kada imate sudar hladnog i toplog fronta imate vertikalno spuštanje i podizanje. Kada se ta turbulencija dešava, u Americi su to uragani i tornadi, ovde to nije. Postoji neka mikro lokacija, ali nećete imait kao što je u Oregonu, Koloradu.. Kada imate ogromne ravnice i kontinence, same pojave su multiplicirane, kaže on.
Oblike ne povezivati sa nadrealnim dešavanjima
Smatra i da smo ovde limitirani, te da je mala panonska nizija i da turbulencija ne može toliko da se razvije.
- A ti oblici i oblaci, sada svako fotografiše i kači na mreže. To ranije nije bilo, a bilo je takvih oblaka. Da ne povezujemo sa nekim nadrealnim dešavanjima, jer je to van svake naučne discipline, naglašava Vladiković.
Dodaje i da kada su tako burne pojave, pojavljuju se različite nijanse oblaka, od tamno plavog preko modrog.
Po boji oblaka teže ustanoviti da li se sprema oluja
Na pitanje kako da znamo da nas očekuje neka oluja, Vladiković kaže da se to permanentno prati, a da je u poslednjih 20 godina mnogo urađeno u oblasti meteorologije i hidrologije na poboljšanju tačnosti prognoze.
- Imate permanentne satelitske i radarske snimke. Kod nas radar ide na svakih 15 minuta u svim okolnim državama, oni su umreženi i imamo odličnu saradnju. Kada se u Italiji pojavi, već neki slovenački radar to uhvati, onda to hrvatski radar prenese..., kaže Vladiković.
Po boji oblaka je teže ustanoviti da li nam se sprema oluja, a hidrolog pojašnjava da oblaci imaju karakteristiku kada su burni da se veoma brze pojave. Od tog uočavanja do ishoda je jako kratak period, kaže on.
Pratiti upozorenja relevantnih institucija
Vladiković je apelovao na građane da prate upozorenja relevantnih institucija i ukazao na problem da se mnogo ljudi neovlašćeno bavi problemima iz oblasti meteorologije i hidrologije.
- Ono na čemu insistiraju svetske organizacije je da se prate upozorenja, rane najave, informacije, saveti onih institucija koje su za to ovlašćene. Kod nas je to RHMZ i MUP - Sektor za vanredne situacije. Mi za najavu, a oni za evakuaciju.., kazao je on.
Manje toplo nego prošlog leta, bez velikih suša
Dugoročne prognoze nemaju toliku sigurnost, pa i kada se urade za narednih mesec dana, koriguju se na 15 dana, kaže Vladiković odgovarajući na pitanje da li tenutno postoji mogućnost za dugoročnu prognozu.
- Ono što je nepobitno i što je ostvarljivo preko 95 posto su kratkoročne prognoze, koje idu od 0 do 6 sledećih časova, od jednog do dva dana, pa srednjoročna od 7 do 10 dana. I kada se da prognoza na tri meseca, opet se na 15 dana koriguje, pojasnio je on.
Dugoročne prognoze se, kako kaže, daju kao neka karakteristika.
- Biće manje toplo nego prethodnog leta, neće biti tolike razmere suše i to će potrajati do sredine septembra, najavio je Vladiković.
Tokom zime će jačati uticaj El Ninja
Trenutno je rano govoriti kakva nas zima očekuje, ali Vladiković naglašava da je na severnoj hemisferi kojoj pripadamo uočen uticaj El Ninja.
- To znači da će biti češćih padavina i oluja. Kako budemo išli ka jeseni, to će se pretvarati u češće prodore. El Ninjo daje pojačanu nestabilnost i dodatan priliv toplog vazduha na severnoj hemisferi. To je samo izvesno da će biti nekih jačih uticaja, a ocena kakva će zima biti će biti krajem septembra ili početkom oktobra, kaže on.
Sredinom avgusta moguć period malih voda
- U junu smo imali poplave, nepogode.. Već možda od 10. ili 15. avgusta će možda biti period malih voda. To su dva ekstrema u roku od dva i po meseca. Isto tako će se to često događati sa brzinama vetra.. Imaćete mirne dane, pa onda sa vrlo jakom košavom, orkanskom, olujnom..., kaže hidrolog.
Kako kaže, od 2011. godine struka priča da su periodi uobičajenog prijatnog vremena za određeno doba godine prošlost.
Padavine će biti učestalije tokom jeseni, snega će biti manje
Vladiković najavljuje da će padavine biti veće tokom jeseni i da će se ranije javljati, a da će snega biti generalno manje i da će ređe padati.
- Možda češće u decembru nego u februaru. Ima tu mnogo anomalija koje se polako ukazuju.
"Priroda potpuno devastirana, nepogodama nam sve vraća"
Sve češći esktremi su postali skoro pa normalna pojava, a Vladiković kaže da na te pojave struka upućuje dugi niz godina.
- Moramo biti spremni na stalnu borbu sa tim poremećajima, jer smo mnogo mučili planetu. Potpuno smo je devastirali i ona nam to vraća, poručuje hidrolog.
Bonus video:
(Espreso/ Blic)