posao u nemačkoj
NAJTRAŽENIJE ZANIMANJE MOŽETE RADITI I BEZ DIPLOME: U Nemačkoj VAPE za radnicima, a uslovi SVE BOLJI
Sobaricama plata u Nemačkoj u sezoni i po 2.500 evra mesečno
Jače useljavanje rešenje je za nedostatak kvalifikovane radne snage u Nemačkoj, rekla je Monika Šnitzer, predsedavajuća Veća ekonomskih stručnjaka nemačke vlade.
- Nemačkoj treba 1,5 miliona useljenika godišnje kako bismo, ako se odbije enormno iseljavanje, svake godine imali 400.000 novih građana i tako sačuvali broj radnika - rekao je za Süddeutsche Zeitung stručnjak iz kolokvijalno poznatog savjetodavnog tela. kao “savet ekonomskih mudraca”.
Sobaricama plata u sezoni i po 2.500 evra mesečno! Marija svako leto provede u ovoj zemlji i vrati skoro sve što zaradi, ali ima jedno upozorenje
Nemačka "vapi" za ugostiteljima, traži 65.000 radnika! Srbi tamo zarađuju i po 6.500 evra, i evo šta sve rade za tu platu.
- Hitno nam je potrebna kultura dobrodošlice. Ako Intel gradi fabriku u Magdeburgu i treba mu strane kvalifikovane radnike, oni takođe moraju osećati da su tamo dobrodošli - rekla je Schnitzerova.
Ocenila je da novi nemački zakon o profesionalnom radu ide u tom smeru. No, prema njenim rečima, za posao u Nemačkoj potrebno je više, na primer usluge za imigrante koje im neće stvarati strah, već će pružati usluge.
- Ne treba da insistiramo da stranci govore nemački za svaki posao, ali moramo paziti da radnici službi za strance govore engleski - pojasnila je Schnitzerova.
Pre deset dana nemačka vladajuća tročlana koalicija svojom je većinom u Bundestagu progurala novi zakon o useljavanju kvalifikovanih radnika. Novost u njemu je, između ostalog, tzv. sistem šansi koji se temelji na bodovima koji se stiču prema različitim kriterijumima.
Posao u Nemačkoj uključuje poznavanje jezika, radno iskustvo, dob i veze s Nemačkom. IT stručnjaci će ubuduće moći dolaziti u Nemačku i bez fakultetske diplome, ako dokažu da imaju potrebne kvalifikacije.
Veće ekonomskih stručnjaka nemačke Vlade ima pet članova i kao državno telo bavi se analizom ukupnog ekonomskog razvoja zemlje.
Bonus video:
(Espreso/ Bankar.me)