Grom, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/ CATI CLADERA

paŽnja

METEOROLOZI SE OGLASILI ZBOG VAŽNE STVARI: Evo zašto nam se dešavaju GROMOVI I MUNJE, ovo niste znali

Iz DMHZ-a su za 24sata objasnili neke od ključnih pojmova koje ovih dana koristimo

Objavljeno: 26.07.2023. 07:57h

Šta su grmljavina, munje i gromovi, objašnjavaju iz DHMZ za hrvatski portal 24.hr.

Iz DMHZ-a su za 24sata objasnili neke od ključnih pojmova koje ovih dana koristimo.

Šta su munje, a šta gromovi?

Grmljavina je, objašnjavaju iz DMHZ-a, svetlost i zvuk prouzrokovani električnim pražnjenjem. Nastaju istovremeno, ali se u prostoru šire različitim brzinama. Na svakih 300 m udaljenosti grmljavina zakasni za sevanjem oko 1 s.

Grmljavina je, pak, navode zvuk koji prati munju.

“Potiče od nagle ekspanzije vazduha uzduž kanala munje. Ako je pražnjenje u blizini, zvuk je kratkotrajan. Ako je udaljeno, zvuk traje duže jer do uha stižu i zvučni talasi odbijeni od oblaka i drugih prepreka.“

Grom je, dodaju, munja između oblaka i tla koja se dogodila u neposrednoj blizini, tako da posmatrač gotovo istovremeno oseti svetlost munje i zvuk u obliku kratkotrajnog, jakog praska.

Munja je kratkotrajno električno pražnjenje u atmosferi. Najčešće se događa unutar kumulonimbusa, a najbolje je proučeno ono između kumulonimbusa i tla, a udar groma je udar munje u zemlju, pri čemu mogu nastati razne štete i opasnosti za živa bića“, objašnjavaju iz DMHZ-a.

Nestabilna atmosfera i visoke temperature vazduha

foto: Printscreen/Youtube/TODAY

Aktuelne oluje prvenstveno se povezuju, kako navode, s toplotnim talasima koji su zahvatili celo Sredozemlje.

“Visoke temperature vazduha, velika vlažnost i nestabilnost u atmosferi osnovni su preduslovi za nastanak oluje. Uz promenu jačine i smera vetra po visini dolazi do razvoja olujnog oblaka“, dodaju.

Atmosfera je danas zagrejana u odnosu na predindustrijsko razdoblje za 1,1 °C i može sadržati više vlage. Svaki stepen porasta temperature znači 6 – 7 % više vlage.

Globalno zagrevanje donosi češće oluje

“Ta dodatna vlaga je u produženim toplim razdobljima (kao što smo imali proteklih dana) izvor za razvoj nestabilnosti i veće količine padavina. U uslovima dodatnog globalnog zagrevanja možemo očekivati češće oluje“, naveli su iz DMHZ-a za 24sata.

(Espreso/24sata/Danas online)