Uništena vozila u oluji, Foto: Kurir

važno za sve oštećene

RAZORNA OLUJA UNIŠTILA JE BROJNA VOZILA: Stručnjak objasnio dva moguća SCENARIJA, ali potreban vam je JEDAN papir

Na mnoge četvortočkaše pala su čitava stabla ili grane

Objavljeno: 21.07.2023. 10:02h

Superćelijska oluja koja je preksinoć zahvatila Srbiju napravila je štetu i na parkiranim automobilima.

Na mnoge četvortočkaše pala su čitava stabla ili grane, a glavno pitanje je koje osiguranje tu štetu pokriva.

Upravo to jutros je proveravala reporterka Redakcije Emilija Gojković sa svojim sagovornikom.

- Suština odgovora na vaše pitanje je da li vlasnik nekretnine ili automobila ima polisu osiguranja. Ako ima, javiće se svom osiguravajućem društvu - kaže Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.

Pojasnio je i dva moguća scenarija prilikom nastajanja štete na vozilu.

- Ako građani ne poseduju polisu, iskreno nemaju kome da se jave. Specifična situacija je kod automobila čiji su vlasnici pretrpeli najveću štetu. Ako je stablo na javnoj površini, nadležni za isplatu štete su iz komunalnog preduzeća Zelenilo ili kako se ono već zove u kom gradu. Ukoliko je drvo koje je palo s privatne parcele, nadležna adrresa je vlasnik tog dvorišta. Tu će biti puno posla u za pravnike jer ova nedavna oluja može da se svrsta i u višu silu.

Novinarku Kurir televizije zanimalo je i koliki je rok da se građani prijave za naknadu štete.

- Rok za podnošenje zahteva ide od jedne do tri godine, ali niko neće čekati toliko. Na vozilu je rok za osiguravajuće kuće 45 dana da isplate štetu. Drugačija je stvar sa Zelenilom kome će se javljati veći vroj građana. Kad od njih zahtev stigne do osigiravajućeg društva, rok je 45 dana. Naglasio bih da država nema nikakvu obavezu da nama nadoknadi štetu. Ako je neko ostao bez krova nad glavom, naravno da će država kroz humanitarnu pomoć obezbediti ugrožene, ali nema tu obavezu - zaključio je Ćirić.

(Espreso/Kurir)