Vrućina, Foto: Nebojša Mandić

EVROPA GORI

POČELA PAKLENA NEDELJA, DANI PRED NAMA BI MOGLI DA BUDU NAJVRELIJI IKADA: Stigao je HARON, dobro se PRIPREMITE

Turisti su kolabirali i padali u nesvest u Italiji i Grčkoj, a požari su zahvatili kuće u La Palmi i Turskoj prošle nedelje nakon što su temperature širom južne Evrope dostigle 43 stepena Celzijusa

Objavljeno: 17.07.2023. 14:54h > 16:18h

Toplotni talas Haron je stigao u Evropu. Ovaj žestoki talas nepodnošljive vrućine će ove nedelje dovesti do rekordnih temperatura na Starom kontinentu, naročito u Španiji, Italiji i u Grčkoj.

Turisti su kolabirali i padali u nesvest u Italiji i Grčkoj, a požari su zahvatili kuće u La Palmi i Turskoj prošle nedelje nakon što su temperature širom južne Evrope dostigle 43 stepena Celzijusa.

Ali, temperature će u narednim danima porasti još više jer je novi anticiklon po imenu Haron stigao u Evropu iz severne Afrike.

Italijansko ostrvo Sardinija trebalo bi da podnese najveći teret nemilosrdne vrućine, a prognostičari predviđaju da bi temperature tamo mogle dostići rekordnih 48,8 stepeni Celzijusa. Prethodni rekord od 48,8 stepeni Celzijusa registrovan je u sicilijanskom gradu Floridija 11. avgusta 2021.

Britanski turisti širom Mediterana upozoreni su na po život opasne efekte vreline, sa temperaturom od 45 stepeni u Antaliji, u Turskoj, do kraja nedelje. U Španiji će temperature porasti na 44 stepena.

Na Kipru i u Grčkoj, gde su vlasti zatvorile svoju glavnu turističku atrakciju Akropolj tokom najtoplijih sati, turisti će do kraja ove nedelje morati da izdrže toplotu od 41 stepen Celzijusa.

U Italiji su turisti upozoreni na „najintenzivniji toplotni talas ovog leta i jedan od najintenzivnijih svih vremena“.

Zdravstveni zvaničnici izdali su upozorenje za 16 velikih gradova širom Italije, uključujući Rim, gde se očekuje da će temperature porasti na rekordnih 43 stepena Celzijusa. Prethodni rekord u prestonici od 40,5 stepeni Celzijusa postavljen je u avgustu 2007.

Crveno upozorenje znači da je vrućina toliko intenzivna da predstavlja zdravstveni rizik za celu populaciju – ne samo za ugrožene grupe poput starijih i veoma male dece.

Pored italijanske prestonice, zdravstvena upozorenja su na snazi od centralnog grada Firence do Palerma na Siciliji i Barija na jugoistoku poluostrva, dok su temperature počele da rastu i severnije.

Besne šumski požari

Smrtonosna vrućina pravi haos širom Evrope, sa šumskim požarima koji besne širom kontinenta.

U Španiji, prognostičari su upozorili na opasnost od šumskih požara i rekli da neće biti lako ni tokom noći, jer je malo verovatno da će temperature pasti ispod 25 stepeni u celoj zemlji.

foto: Profimedia

Najviša zabeležena temperatura u Evropi od 48,8 stepeni Celzijusa, registrovana na Siciliji pre dve godine, mogla bi da bude premašena narednih dana, posebno na italijanskom ostrvu Sardinija, rekli su meteorolozi.

Pakao i u regionu

U Crnoj Gori na snazi je crveni meteoalarm zbog izuzetno visokih temperatura vazduha. U galeriji fotoreportera „Vijesti“ Luke Zekovića vidi se kako je na jednom mestu izmereno 42 stepena Celzijusa.

Ulice i bašte lokala su uglavnom prazne, a oni koji su ipak izašli napolje spas pokušavaju da pronađu u hladovini i osvežavajući se vodom.

foto: Nebojša Mandić

Crveni meteoalarm od danas je na snazi i za područje Republike Srpske i Federacije BiH zbog visoke temperature vazduha, a meteorolozi najavljuju da bi temperatura mogla dostići i 40 stepeni Celzijusovih.

Lekari savetuju izbegavanje direktnog izlaganja suncu u periodu od 10.00 do 18.00 časova, hronični bolesnici moraju redovno da uzimaju terapiju, preporučuje se uzimanje dovoljno tečnosti i konzumiranje lakše hrane.

Bonus video:

(Espreso/ Nova)