OBRATITE PAŽNJU!
SITUACIJA NA JADRANU ZABRINJAVAJUĆA! Stručnjaci upozoravaju na VELIKU OPASNOST
Potrebno je, kažu, dodeliti odgovarajuće resurse za upravljanje ribarstvom, osigurati stalno prikupljanje podataka i praćenje stanja ugroženih vrsta
Od 54 vrste morskih pasa i raža u Jadranu čak 36 je ugroženo, upozorila je danas Svetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) povodom Svetskog dana svesnosti o morskim psima.
Zabrinjava takođe da populacije morskih pasa i raža kontinuirano opadaju dok se tri vrste smatraju izumrlima. Neke kritično ugrožene vrste, poput goluba ćukana, i dalje su bez ikakvih mera zaštite ili upravljanja, a stalno odgađanje konkretnih akcija uzrokuje stalni rizik za ugrožene vrste, čime se ugrožava dugoročna održivost ribarstva i zdravlje morskog ekosistema, upozoravaju iz WWF Adria.
Zabrinjava podatak i po kojem je u Sredozemlju, domu najvećeg broja ugroženih vrsta morskih pasa i raža na svetu, ugroženo čak 58 posto svih vrsta morskih pasa i raža. Sredozemlje se i najbrže zagrava pa se opasnost od izumiranja tih morskih životinja dodatno povećava.
Iako su, kažu, morski psi često predstavljeni kao opasni predatori, posebno tokom letnje sezone, oni su zapravo u velikoj opasnosti, a u pregrejanom Sredozemnom moru uloga morskih pasa i raža ključna je i nezamenjiva.
- Važnost morskih pasa i raža u Sredozemnom moru višestruka je. Neke vrste raža deluju kao inženjeri staništa jer tokom plivanja svojim perajama podižu pesak s dna, čime stvaraju mikrostaništa za ostale manje morske organizme i pomažu im da pronađu hranu - navode iz WWF Adria, prenosi Hina.
- Druge vrste prenose hranjive tvari iz jednog morskog sloja u drugi, čime povećavaju bogatstvo života u moru, dok neke vrste direktno utiču na ublažavanje posledica klimatske krize pohranjujući ugljenik u svojim organizmima - kaže Patrik Krstinić.
Iz WWF Adria ističu da nedavne obavezujuće odluke Svetske organizacije za poljoprivredu UN bude nadu u očuvanje morskih ekosistema, ali mediteranske zemlje moraju preuzeti vodeću ulogu u upravljanju ribarstvom.
Potrebno je, kažu, dodeliti odgovarajuće resurse za upravljanje ribarstvom, osigurati stalno prikupljanje podataka i praćenje stanja ugroženih vrsta te uključiti sve, posebno ribare u formiranje novih mera upravljanja.
Bonus video:
(Espreso / Agencije)