MORATE ZNATI
EVO KAKO DA VAM SUNCE NE SPRŽI CVEĆE: Ovu CAKU malo ko zna, a veoma je EFIKASNA
Uz ovu caku sačuvaćete cveće od sunca
Leto je uveliko u jeku i sunce je sve jače. Isto kao što velika toplota i visoke temperature smetaju nama, tako smetaju i biljkama. Uz ove cake zaštitićete ih od isušivanja i žutih fleka.
Često se može desiti da nam cveće koje krasi dvorište i baštu. tokom toplih letnjih dana svene ili izgubi svoju čvrstinu. To se posebno dešava ako nije u saksijama i ako ne možemo jednostavno da ga premestimo u hlad. Međutim, postoje jednostavni trikovi i rešenja da svoje biljke zaštitite na adekvatan način.
Zalivajte ređe, ali sa više vode
Da bi se biljka normalno razvijala potrebno joj je obezbediti ravnomernu vlažnost. Puno ljudi ovde pravi grešku pa se često desi da biljka ugine. Kad je zemljište suvo oko biljke, to ne znači da je treba odmah zaliti. Ono što je tada potrebno da uradite je da je ostavite tako bez vode par dana. Ovo blago sušenje zemlje ima odličan efekat na razvoj biljke i rast korena. U suštini je potrebno biljku zaliti 2 puta nedeljno i po potrebi je dodatno prihraniti hranljivim preparatima. Vreme zalivanja je takođe bitno. Zalivanje u pogrešno vreme može da škodi biljkama. Zato je najbolje zalivati ih u određeno vreme – rano ujutru kada je sunce slabo ili pak kasno uveče kada nema opasnosti da ih sunčevi zraci sprže. Ovom prilikom vodite računa da listovi ne ostanu vlažni da ne bi došlo do razvoja štetočina ili nastanka ožegotina.
Đubrivo sa kalijumom
Kalijum je jedan od najvažnijih makroelemenata u ishrani biljaka jer, između ostalog, utiče na usvajanje vode iz zemljišta i zadržavanje vode u tkivu biljaka. Kako se kalijum u zemlji nalazi u veoma malom procentu, u saksije je poželjno dodati kalijumovo đubrivo.
Boja saksija
Ako držite cveće u saksijama, vodite računa da one budu svetle boje. Deluje trivijalno, ali pomaže. Svetle saksije odbijaju sunčevu svetlost i apsorbuju manje toplote, dok se tamne brže zagrevaju i isušuju zemljište u saksijama.
Koristite malč u vrtu
Dodavanjem malča zadržaćete zemljište vlažnim i zaštiti ga od direktnog izlaganja suncu. U principu, korišćenje bilo kojeg malča je dobro. Preporuka je da se koristi drveni malč, jer zemljištu daje potrebnu senku i štiti koren. Postavite komadiće borove kore u saksije: kora četinara zadržava vodu pa će se zemlja sporije sušiti, a biljke će duže imati pristup vodi.
Obezbedite svojim biljkama hlad
Ako niste prilikom planiranja bašte i sadnje sveća vodili računa o kretanju sunca i izoženosti biljaka njegovim zracima, hlad za osetljive biljke možete napraviti naknadno. Upotrebite mreže za zasenu ili postavite neku drugu laganu tkaninu koja će ublažiti sunčeve zrake i sprečiti sušenje biljaka. Osim toga, razne puzavice i ukrasni grmovi koji prave hladovinu mogu biti odlično rešenje da zaštitite osetljive biljke od visokih temperatura tokom leta.
(Espreso/Agroinfo)