vaŽno
NIKAD NE BISTE POGODILI RAZLOG ZAŠTO SE ZMIJE PRAVE MRTVE: Ne treba da ih dirate, može biti OPASNO, evo i ZAŠTO
Ako kraj puta vidite da se zmija ne pomera i deluje kao da je mrtva, ipak je ne dirajte jer je živa i samo nije stigla da pobegne od vas!
Ako kraj puta vidite da se zmija ne pomera i deluje kao da je mrtva, ipak je ne dirajte jer je živa i samo nije stigla da pobegne od vas!
Zmije su se uveliko pojavile, a mnogima, iako izazivaju zebnju, nije jasno kako se ponašati ukoliko se desi susret sa ovim gmizavcima.
Najpoznatiji srpski zmijolovac rekao je ranije da zmijama smeta kišovito vreme.
- Zmije su se izmilile s prvim toplim danima, one su aktivnije i pokretljivije kada sakupe dovoljno toplotne energije. Čim bude još toplije, biće još pokretljivije. Maj i jun su im sezona parenja, tada su najpokretnije. Ipak, desi se da i njih iznenadi pljusak i zahlađenje. Onda ne mogu da dostignu svoju regularnu "radnu temperaturu" i onda se desi da ne stignu da pobegnu ako im ide čovek u susret. U tim situacijama, kao i inače, ne treba ih dirati. Treba se odaljiti i pustiti ih da odu svojim putem. Zmija nikad neće napasti čoveka, one se sklanjaju od nas - govorio je Stanković.
Stanković za Kurir podseća da ljudi kada u prirodi nađu zmiju, ne smeju da je diraju i uznemiravaju:
- Sve vrste zmija su zakonski zaštićene i kažnjivo je svako uznemiravanje i ubijanje zmija. Tri najopasnije otrovnice koje žive na teritoriji naše zemlje su poskok, šarka i šargan. Šarka je prisutna u Vojvodini i u ravnicama, poskok živi na brdovitim delovima, na nadmorskoj visini od 1.200 do 1.500 metara, a šargan je visokoplaninska vrsta i može se videti samo na vrhovima iznad 1.500 metara nadmorske visine. Najjači otrov ima poskok. Smrtnost od ujeda zmija u Srbiji je oko 2%, ali ukoliko ne dođe do smrtnog ishoda, onaj koga zmija ujede može imati zdravstvene posledice za ceo život.
(Espreso/Kurir)