Kamelija, Foto: Printscreen/Youtube/SNOVI, KUĆA, DOM

bašta

NEMA LEPŠEG CVETA OD OVOG, SVE SRPKINJE GA ŽELE U SVOM DVORIŠTU: Kad se LETO završi ova BILJKA je u PUNOJ SNAZI

Od nekoliko stotina divljih vrsta kamelije, baštovani su napravili nekoliko hiljada kultivara

Objavljeno: 20.06.2023. 15:00h

Kamelija je žbun koji sporo raste, i kod nas je stigao iz Japana pre 300 godina. Verujemo da ste se na lepo cveće u bašti i na terasi sada već navikli, imamo dobre vesti, jer cvetni trend može da se nastavi i od jeseni do proleća.

Kamelija voli polusenku i senku, toplu i vlažnu zelju i da je zaštićena od sunca i vetra. Jako dobro podnosi hladnoću.

Od nekoliko stotina divljih vrsta kamelije, baštovani su napravili nekoliko hiljada kultivara. Među njima je najpoznatija Camellia japonica. Uzgaja se lako kako u bašti, tako i u saksiji. Za nju je karakterističan veliki cvet, koji može biti jednobojan (od bele do crvene boje) ili šaren.

Kamelija cveta u trećoj godini i zato je najbolje da kupite sadnicu iz rasadnika.

Izbor prave vrste

Kada birate koju ćete vrstu kamelije da posadite najbolje je prvo da gledate kada je vreme cvetanja. Na primer, sasanquas cveta od sredine jeseni do rane zime, japonica od sredine zime do proleća, a hibridi zavisno od sorte. Najbolje je da odaberete biljke sa različitim vremenom cvetanja kako biste duže uživali u njihovoj lepoti.

Zemlja: kamelija traži blago kiselo zemljište (pH 5,5-6,5); ne raste dobro na tlu sa visokim pH i pokazivaće znakove stresa, što uključuje žuto lišće.

Vlaga: kamelija ima osetljiv koren na previše vode koja će uzrokovati njegovo truljenje. Zato je neophodno da zemljište bude dobro drenirano.

Svetlost: najbolje uspeva u delimičnoj senci, odnosno jutarnje sunce i popodnevna hladovina su idealni uslovi. Ovo se posebno odnosi na mlade biljke, koje uspevaju u hladu visokog drveća ili ako se uzgajaju na sevenoj strani kuće. Kako biljka raste i postaje veća, njen žbun će da hladi koren, pa će postepeno i da prihvata više sunca.

Sadnja kamelije

Najbolje vreme za sadnju je između oktobra i marta. Pre presađivanja biljku treba dobro zaliti. Jama treba da bude dva puta šira od korena i isto toliko duboka. Vodite računa da krošnja bude bar 10 cm iznad zemlje. Napunite rupu sa zemljom, nežno pritisnite rukama i zatim zalijte vodom.

Zalivanje

Potrebno je zalivanje kada je tek posađena i kada su ekstremne suše. Biljke nakon 3 godine starosti ne traže puno vode, ali svakako kada ih zalivate proverite da li je zemljište dobro drenirano.

Prihrana

Koristite đubrivo za kamelije u proleće, nakon što cveće opade, zatim još jednom u leto, posebno ako primetite da raste sporo ili da lišće izgleda retko i počne da gubi svoju tamno zelenu boju. Važno je da biljke leti ne zalivate dan pre prihrane. Ne treba preterivati ako je biljka već u plodnoj zemlji jer tada joj je potrebno malo đubriva. Takođe, ne treba da se prihranjuje ako je bolesna. Posle avgusta nije potrebno đubriti jer biljka ulazi u period mirovanja.

Orezivanje

Orezivanje se obavlja nakon cvetanja. Potrebno je ukloniti mrtve i slabe grane, a možete da je i oblikujete da raste na gore tako što ćete uklanjati bočne grane ili da je usmeravate da raste žbunasto.

RADIONICA ZA DECU U JEVREMOVCU: Botanička bašta i njeni biolozi otvaraju svoja čarobna vrata za najmlađe:

(Espreso/ Monrovia)