Polaganje prijemnog, Foto: Aleksandar Jovanović Cile

roditelji, obratite pažnju

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O POLAGANJU MALE MATURE NA JEDNOM MESTU: Najgore će biti ako dođe do ovoga!

Učenici su se već opredelili za izborni predmet koji će polagati i to više ne mogu da promene

Objavljeno: 19.06.2023. 10:09h > 10:57h

Osnovci će za pet dana polagati malu maturu za upis u srednje škole za školsku 2023/24. godinu. Ove godine će prvi put na testu male mature umesto kombinovanog testa polagati test znanja predmeta po izboru.

Iako je nastava u školama ove godine vanredno obustavljena 6. juna, Ministarstvo prosvete saopštilo je da će se mala matura za učenike osmih razreda osnovnih škola sprovesti u skladu sa godišnjim planom, i trajaće od od 21. do 23. juna.

Pred decom i roditeljima je u narednih pet dana veliki izazov, svi se pitaju kako obavljati poslednje pripreme, kada je tačno polaganje, šta će biti na testu, kako se boduje, kada se popunjava lista želja i konačno upis. "Blic" vam donosi sve detalje o maloj maturi na jednom mestu.

foto: Dragana Udovičić

Deca dolaze na pripremni nastavu

Darko Eger, direktor OŠ "Kneginja Milica" kaže da "Blic" da je redovno nastavljeno da održavanjem pripremne nastave u školama uprkos završetku nastave u školama 6. juna.

- Redovna pripremna nastava obavlja se svakodnevno. Škola je obavezna da ih održi po predmetima. One će se održavati zaključno sa 20. juna jer se već sutradan 21. juna polaže test znanja maternjeg jezika. Potom, 21. juna učenici polažu test znanja matematike, a 23. juna učenici ne polažu više kombinovati test, već test znanja jednog predmeta po izboru - govori on.

Kako kaže, učenici su se već opredelili za izborni predmet koji će polagati i to više ne mogu da promene.

- Imali su i probno polaganje izbornog predmeta da provere znanje za završni test. Ove godine najviše su od izbornih predmeta birali geografiju, biologiju i istoriju - osvrnuo se Eger za "Blic".

Dojave o bombama i polaganje mature

Situacije sa anonimnim dojavama o bombama mogle bi loše da utiču na polaganje male mature.

- Mi smo i prošle godine imali slične situacije kada se održavala mala matura. Tada su zbog bezbednosti đaci grupisani po školama. Imali smo određeni broj punktova na svakoj opštini, a prethodno ih je MUP detaljno pregledao i ima dvadesetčetvoročasovno dežurstvo, jako bi se osigurala bezbednost - kaže Eger za "Blic".

On ipak ističe da veruje da ove godine deca neće biti grupisana po školama, već da će se mala matura polagati u matičnoj školi dece.

Bez bezbednosnih rizika za održavanje male mature

- Nama nije stigao nijedan dopis MUP-a o tome da su bezbednosni rizici povećani, stoga verujem da se tu ništa neće promeniti i da će polaganje mature biti održani bez ikakvih problema - ukazao je on za "Blic".

Kakvi će biti testovi

Test znanja maternjeg jezika već godinama imamo sličnu strukturu pitanja i zadatka koja pokriva sve oblasti: gramatika, leksika, narodni i književni jezik, književnost, pisano izražavanje, veština čitanja i razumevanja pročitanog.

Test znanja matematike na sličan način i u sličnoj proporciji kao ranijih godina pokriva sve oblasti: geometrija, brojevi i operacije sa njima, algebra i funkcije, obrada podataka, merenje.

Promena koncepta polaganja kombinovanog testa usvojena ove godine podrazumeva da se učenici opredeljuju za jedan test iz nekog od pet predmeta: istorija, biologija, geografija, fizika ili hemija, u skladu sa svojim interesovanjima.

Učenici ove godine na maloj maturi umesto kombinovanog testa polažu izborni predmet

- Nekadašnji kombinovani test sada prerasta u test iz izabranog predmeta, dakle ovo će biti apsolutna novina za ovogodišnje osmake. Ipak, možemo reći da je i u testovima iz izbornih predmeta ispoštovana slična struktura zadataka na osnovnom, srednjem i naprednom nivou - kaže za "Blic" Branislav Ranđelović, direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Kako se boduje?

Testovi iz srpskog jezika i matematike nose po 14 poena, dok test iz premeta koji đak izabere (biologija, istorija, geografija, fizika ili hemija) nosi 12 poena. Maksimalan broj poena koje učenik može da osvoji na završnom ispitu je 100, i to ovako:

14 poena iz srpskog jezika + 14 poena iz matematike + 12 poena iz predmete po izboru + 60 poena koje đak nosi iz škole = 100 poena

Određeni broj poena đak može dobiti i za uspehe na međunarodnim i državnim takmičenjima tokom osmog razreda.

Konačni rezultati na Vidovdan

Preliminarni rezultati male mature stižu već 25. juna, a konačni će biti objavljeni 28. juna. Tada će deca moći da podnesu žalbe na testove koje su polagali.

- Tek potom, kada se objave konačni rezultati 28. juna, učenici popunjavaju liste želja koje imaju 20 mogućnosti. Važno je istaći da se liste želja popunjavaju prema obrazovnim profilima, odnosno smerovima, a ne prema školama, jer se tu pravi greška šta je šta - kaže Eger za "Blic".

Kako navodi, roditelji često misle da je škola isto što i obrazovni profil, ali to nije slučaj. Jedna škola može imati više obrazovnih profila.

- U nekim školama imate više obrazovnih profila. Recimo gimnazije mogu imati prirodni, društveni i opšti smer. A svaki od tih obrazovnih profila može da upiše određeni broj učenika. Na osnovu toga formira se koliko je bodova potrebno da se neki obrazovni profil upiše - napominje on za "Blic".

Kako se popunjavaju liste želja

Samo popunjavanje liste želja potrebno je uraditi racionalno, jer se svi podaci da popunjenih lista želja popune, ti podaci se unose u program Ministarstva prosvete koji potom raspoređuje decu tamo gde ima mesta, a na osnovu njihovog uspeha, ali i potražnje za tim obrazovnim profilima.

- Oni brojevi poena koji su objavljeni u Informatoru nisu konačni. Ti podaci pružaju deci i roditeljima okviran uvid u to kako je izgledalo interesovanje, odnosno koliko je poena bilo potrebno za pojedinačne obrazovne smerove. Roditelj i deca tu često prave grašku misleći da su ti brojevi tačni, to je prikaz nekadašnjeg interesovanja učenika - govori Eger za "Blic".

Na listi želja moguće je navesti 20 obrazovnih profila (smerova) u školama

On kao primer navodi da ako bi u jednoj školi za određeni obrazovni profil (smer) bilo samo 30 mesta na koja konkuriše 30 učenika koji iz škole i sa male mature imaju maksimalni uspeh to bi značilo da bi za taj obrazovni profil u bilo potrebno imati minimalno 100 poena.

- Vi nikada ne možete znati koliki je minimalni broj poena za određenu školu. Zato mi roditeljima sada govorimo da kod popunjavanja liste želja među prvih pet ili šest želja budu baš želje dece, drugih desetak budu neke ostvarive želje, a poslednjih četiri ili pet škola bude ono što bi dete sigurno moglo da upiše - objašnjava za "Blic" Eger.

Najgore je da dete ostane neupisano

Eger je objasnio da je veliki problem ako dete ostane neupisano u školu, iako se to retko dešava apelovao je na roditelje da obrate pažnju, jer je to "najgore što detetu može da se desi". Kako kaže do ove situacije dolazi se pretežno zbog toga što deca nisu dobro popunila liste želja, i nisu upali u željene škole.

- Može da se desi da je interesovanje za neke škole ove godine veće nego prethodnih, pa da je potrebno mnogo više poena i da deci zafali, o,2 poena. U tom slučaju, ako dete ima dovoljan broj poena za obrazovni program koji nije navelo na listi ne može da ode u tu školu i da traži da se tu upiše - kaže Eger.

Direktor Eger dodaje da roditelji i deca ne bi trebalo da paniče jer postoje drugi i treći upisni krug.

Ako dete ne upiše srednju školu u prvom, održavaju se drugi i treći upisni krug

- U tom slučaju dete ide u drugi ili treći krug, a tu broj osvojenih poena nema gotovo nikakav uticaj na rangiranje jer se deca rangiraju tamo gde je ostalo slobodnih mesta za taj obrazovni program. Tada deca koja imaju 90 poena dolaze u situaciju da se upisuju u neke škole u koje su se upisivala deca sa 60 poena - kaže Eger za "Blic".

On napominje da se drugi i treći upisni krugovi završe već u prvoj nedelji jula, a da se samo u avgustu održava polaganje male mature za one učenike koji iz nekog razloga nisu mogli da je polažu u redovnom terminu. Deca koja u avgustu budu polagala malu maturu biće raspoređena po školama gde ima mesta za te obrazovne profile koje su izabrali na listi želja.

Kalendar male mature

Mala matura, srpski/maternji, 21. jun

Mala matura, matematika, 22. jun

Mala matura, treći test, 23. jun

Objavljivanje konačnih rezultata, 28. jun

Popunjavanje liste želja elektronski, 29-30. jun

Predaja liste želja u osnovnoj školi, 29-30. jun

Konačna lista želja učenika, 2. jul

Raspodela po školama, 3. jula

Drugi krug upisa

Objavljivanje preostalih slobodnih mesta 03.07.

Popunjavanje i predaja liste želja 03.07

Podnošenje prijave za upis elektronski 03-07.07.

Podnošenje prijave za upis u školi 05.07.

Podnošenje prijave za upis neposredno u školi 03. i 04.07.

Objavljivanje konačnog rasporeda učenika 04.07.

Objavljivanje preostalih slobodnih mesta posle drugog upisnog kruga 05.07.

Završni ispit - test iz srpskog/maternjeg jezika i test za polaznike po programu FOOO (avgustovski rok) 16.08. 09-11h

Završni ispit - test iz matematike 17.08.09-11h

Završni ispit - treći test 18.08 09-11h

Supervizija 16.- 20.08.

Preliminarni rezultati 21.08.

Prijem i rešavanje prigovora učenika 21.08.

Konačni rezultati 21.08.

Preuzimanje odluka o upisu 22. i 23.08.

Unos odluka o upisu 23.08.

Upis učenika u srednje škole - treći upisni krug, neposredno u školi 24. i 25.08.

Prijavljivanje i raspoređivanje, u školskim upravama, vanrednih učenika starijih od 17 godina za upis u srednju školu 22- 25.08.

(Espreso/Blic)