Drvo, Ilustracija, Foto: RINA

PAŽNJA

NEMA SRBINA KOJI NIJE ZALJUBLJEN U OVO DRVO: Svi ga ŽELE u dvorištu, a evo KOJE VEROVANJE GA PRATI

Vrlo se lako gaji i ne treba mu neka naročita nega. U zimu ili rano proleće valja orezati krošnju, jer se time podstiče vrbin bolji rast i gustina lišća. Imajte na umu da se šarenolisna vrba može gajiti i kao žbun

Objavljeno: 16.06.2023. 11:01h

Ako tražite malo drvo za svoje dvorište, morate se upoznati sa šarenolisnom vrbom. A kad je jednom ugledate, znaćete da je baš ona lepotica koju morate imati. Poreklom je iz Japana, ali odlično uspeva i u Srbiji.

Krasi je gusta, kompaktna krošnja puna raznobojnog lišća. U rano proleće ono je bledoroze boje, a veruje se da kako sezona odmiče, postaje i zeleno i krem belo. U jesen, lišće požuti, a crvene grančice ostaju kao ukras tokom zime.

Šarenolisna vrba (Salix integra) raste do visine između 120 i 180cm, a zaprema širinu prečnika dva metra. Najbolje uspeva u delovima dvorišta koje su na suncu ili polusenci, a odgovara joj plodno, vlažno i ocedno zemljište.

Vrlo se lako gaji i ne treba mu neka naročita nega. U zimu ili rano proleće valja orezati krošnju, jer se time podstiče vrbin bolji rast i gustina lišća. Imajte na umu da se šarenolisna vrba može gajiti i kao žbun.

Da bi se dobila forma drveta, kalem se postavlja na čvrsto stablo vrbe, pa pri održavanju, treba odseći sve izdanke koji eventualno krenu iz samog stabla. Isto se odnosi i na koren.

U sušnim periodima, Salix integra treba zalivati, tako da se nikad ne dozvoli da se zemlja potpuno isuši. Redovno zalivanje je posebno važno u prvim godinama, pre svega u proleće, kad je glavna sezona rasta.

(Espreso/lepa i srećna)