Titanik, Foto: Printscreen/Youtube/OceanGate Expeditions

JEZIVO!

NA OVAJ AMERIČKI TITANIK SVI SU ZABORAVILI, A STAŠNA STVAR SE TADA DOGODILA: Otkrivena i užasna tajna sa broda

Oni su preživeli bitke u građanskom ratu, ali većina nije preživela povratak kući jer su se ukrcali na očigledno koban brod

Objavljeno: 15.06.2023. 12:15h

Najgora pomorska katastrofa u američkoj istoriji dogodila se 27. aprila 1865. godine.

Za razliku od Titanika, za Sultanu je retko ko čuo, a tvrdi se da je tada živote izgubilo preko 1.800 ljudi.

Stotine veterana Unije i puštenih ratnih zarobljenika se ukrcalo na parobrod "Sultana" u Sent Luisu 13. aprila 1865. godine, iscrpljeni, gladni i krvavi, kako bi se vratili kućama na putu do Nju Orleansa.

Oni su preživeli bitke u građanskom ratu, ali većina nije preživela povratak kući jer su se ukrcali na očigledno koban brod.

Dok su se ukrcavali, vojnici su čuli udarce iz prostorije gde su radnici popravljali jedan od kotlova, koji je počeo da curi tokom prethodnog putovanja.

Proizvođač kotla je došao na brod, pronašao kvar i rekao da će porpavka trajati nekoliko dana. Međutim, vreme je novac, i kapetan Kas Mejson nije hteo da čeka. Ne želeći da propusti isplatu države, koja je bila pet dolara po putniku, parobrod je krenuo, a kotao je privremeno zakrpljen.

Dve hiljade i četristo duša se ukrcalo na brod, a Sultana je mogla da "nosi" svega nekoliko stotina. Međutim, kako je Mejson bio u stisci sa novcem, "nagurao" je što je više ljudi mogao.

Iako je brod iskrcao velike količine šećera i vina u Memfisu, i dalje je bio prebukiran.

U ranim jutarnjim satima 27. arpila eksplodirala su tri kotla i to je odmah usmrtilo na stotine putnika, dok je parobord i dalje bio u okolini Memfisa.

Putnici koji su bukvalno goreli, skakali su u vodu, čak i uprkos tome što nisu znali da plivaju, a jake struje Misisipi reke su ih zauvek odnele.

Nekolicina je uspela da se spase, međutim, većina je završila ugljenisana, plutajući po vodama Misisipi reke.

Postoje teorije zavere, da su se na brodu nalazili špijuni pa su oni pokrenuli eksplozije uz pomoć bombi, ali mnogi ipak navode da su oslabljeni kotlovi uzrok katastrofe.

Tri odvojene komisije su istraživale nesreću, i na kraju se niko nije smatrao odgovornim za ovu katastrofu.

(Espreso/Srbijadanas)