Banka, Foto: Printscreen/RTS

VAŽNO

SRBI SE KUNU U ČEKOVE, A RETKO KO ZNA ZA OVO: Obratite pažnju na SKRIVENE TROŠKOVE!

Manji broj banaka ne naplaćuje svojim klijentima izdavanje čekova

Objavljeno: 13.06.2023. 11:32h

Čekovi su u Srbiji godinama unazad i više nego popularno sredstvo plaćanja. Nekoliko je razloga, a plaćanje na rate i na odloženo, bez kamate, sigurno su među ključnima. Čini se i da ih sve više građana koristi sa većom krizom u kućnom budžetu, ali i da mnogi ne znaju i da čekovi mogu "lepo da koštaju".

Većina banaka u Srbiji izdaje čekove, ali pod određenim uslovima. Podaci NBS pokazuju i da su banke u proseku mesečno izdavale i o 650.000 čekova. Mnoge to nevoljno rade, jer im se više isplati ponuditi klijentu kreditnu karticu. Ipak, sve je više građana koji u banci čekove i traže, a imajući u vidu benefite koje nose.

- A danas čekove mnogi koriste bukvalno za svašta. Čekovima kupuju hranu na odloženo, plaćaju rate za more i odmor, kupuju garderobu, opremaju decu na izlete. koriste ih i penzioneri i mladi - kažu nam u jednoj banci.

Uslovi za dobijanje čekova

Podrazumeva se da klijent banke ima redovna primanja i da je uredan platiša, bez zaostalih dugovanja. Praktično, da bi dobili ček, za svaki moraju tog trenutka na računu da imaju pokriće od po 5.000 dinara, što je i maksimalni iznos. Ovaj iznos je sa 3.000 dinara podignut još decembra 2007. godine, i u primeni je od 1. januara 2008. godine.

FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS

Plaćanje čekovima: Bez kamate i na odloženo

Čekovi se izdaju na lični zahtev, a ima i paketa računa koji podrazumevaju čekove. Najčešće je jedan od uslova da klijent ima bar šest meseci posao na neodređeno, a prilikom odobravanja čekova često potpisuje menicu ili neku drugu vrstu garancije.

Manji broj banaka ne naplaćuje svojim klijentima izdavanje čekova, dok većina ima tarifu od 30 do 50 dinara po izdatom čeku. Pojedine banke ne naplaćuju izdavanje prvih pet čekova u mesecu.

Troškovi za čekove

Važno je znati i da pojedine banke zaračunavaju i "ležarinu" i da svaki neupotrebljeni ček može mesečno da košta i do 50 dinara.

Postoje i slučajevi kada banka može da odbije da vam izda čekove. Pre svega, ukoliko ste u nekom periodu bili u nedozvoljenom minusu i imali obračunatu zateznu kamatu veću od iznosa koji banka postavlja kao gornju granicu, može se desiti da ostanete bez čekova.

Svaki ček koji je banka izdala na vaše ime ima serijski broj čeka i vaš broj tekućeg računa. Uz čekove dobijate i takozvanu karticu čekova, u kojoj su upisani serijski brojevi izdatih čekova. Ova kartica postoji radi adekvatne evidencije potrošnje čekova i to tako što se pored svakog serijskog broja čeka upisuje datum dospeća čeka, kao i na koji iznos je ček izdat.

(Espreso / Blic)