PAŽNJA
GASTROENTEROLOG OTKRIO DA OVE TRI NAMIRNICE NIKADA NE BI JEO: Neke izbegava, a druge ne želi ni da pomiriše
Rane studije na životinjama sugerisale su da so može da uništi određene sojeve bakterija lactobacillus u crevima
Konzumiranje voća, povrća i celovitih žitarica važno je za opšte zdravlje i smanjenje rizika od razvoja hroničnih bolesti. U redu je povremeno da se priušti hrana koja se možda i ne smatra zdravom, ali gastroenterolog Sarmed Sami kaže da postoje namirnice kojima pristupa s krajnjim oprezom.
Tačnije, njih tri u potpunosti izbegava.
Prerađeno meso
Meso koje je tokom pripreme dimljeno, sušeno, soljeno ili su mu dodati konzervansi, doctor Sami izbegava u širokom luku. Prerađeno meso uključuje kobasice, slaninu, šunku i mesne delikatese. Obrada mesa može pomoći u poboljšanju njegove teksture i roka trajanja, ali ako se pojede u prekomernim količinama, takođe, može da naškodi našem zdravlju. Rane studije na životinjama sugerisale su da so može da uništi određene sojeve bakterija lactobacillus u crevima, iako su potrebna dodatna istraživanja.
Ali više zabrinjava dodavanje nitrata i nitrita, koji se koriste za očuvanje njihove boje i ukusa. Prema Svetskom fondu za istraživanje raka, ovi se spojevi mogu pretvoriti u štetne hemikalije zvane nitrozamini u crevima, koji se smatraju faktorom rizika za kolorektalni rak."Prerađeno meso ima malo vlakana, a visok udeo zasićenih masti. Ne jedem ga", dodaje dr Sami.
Mlečna hrana s visokim udelom masti
Mlečni proizvodi uključuju mleko, pavlaku i sir, a telo opskrbljuju proteinima i izvor su kalcijuma. No, dr Sami tvrdi da nisu za svakoga. Naime, netolerancija na laktozu jedna je od najčešćih intolerancija na hranu.Ovo stanje može dovesti do neželjenih simptoma nakon konzumacije mlečne hrane jer laktoza prolazi neprobavljena u debelo crevo, gde je bakterije fermentiraju. Simptomi uključuju nadutost, bol u stomaku, gasove i proliv.
"Ova hrana obično je bogata mastima, iako su dostupne bezmasne varijante. Zasićenim masnoćama potrebno je više vremena za probavu, što može pogoršati simptome probavnih smetnji i refluksa, a takođe pridonosi upali u crevima. Takođe, mlečni proizvodi s visokim udelom masti mogu poremetiti crevne bakterije", ističe lekar.
Hrana pržena u dubokom ulju
Pržena hrana može uzrokovati želučane probleme jer usporava pražnjenje želuca zbog velike količine masti. Prekomerna konzumacija masnoće može opteretiti proizvodnju žuči, uzrokujući simptome poput nadutosti, mučnine i grčeva.
Visoke temperature koje se koriste za prženje hrane takođe proizvode spojeve koje telo teško razgrađuje, što može pridoneti upali i oksidativnom stresu u probavnom sistemu.
(Espreso/Stil)