kAHOVKA, Foto: PrintScreen/ Twitter/ NatalkaKyiv

UKRAJINA

PRETI LI NAM NOVI ČERNOBIL? Evo šta kažu naučnici o uništenju brane Kahovka, PRAVA KATASTROFA

Analitičari su za Gardijan rekli da će obim štete zavisiti od količine ispuštene vode i obima oštećenja na brani, a oba su još uvek nepoznata

Objavljeno: 07.06.2023. 10:51h

Ukrajinski naučnici čekaju da se voda povuče pre nego što u potpunosti procene uticaj uništenja brane Kahovka na životnu sredinu, ali je jedan bivši ministar upozorio da bi to moglo da izazove najgoru ekološku katastrofu od nuklearne katastrofe u Černobilju.

Analitičari su za Gardijan rekli da će obim štete zavisiti od količine ispuštene vode i obima oštećenja na brani, a oba su još uvek nepoznata. U najmanju ruku, uništenje brane je primoralo na evakuaciju hiljada ljudi, poplavilo parkove i ugrozilo vodosnabdevanje miliona ljudi. U najgorem slučaju, može postojati dugoročna opasnost za najveću evropsku nuklearnu elektranu u Zaporožju.

Međunarodna agencija za energetiku objavila je na Tviteru da njeni stručnjaci u Zaporožju, koje se nalazi 160 kilometara uzvodno od brane, pomno prate situaciju. Rekli su da ne postoji neposredni rizik za nuklearnu bezbednost jer su bazeni za hlađenje već bili puni. Ovo bi moglo da se promeni ukoliko je rezervoar iza brane značajno iscrpljen, što bi otežalo punjenje sistema za hlađenje i rad generatora.

Poplavne vode gutaju gradove

Bivši ministar ekologije Ostap Semerak rekao je za Gardijan da je ovo, po njegovom mišljenju, velika pretnja i da bi u narednim danima i nedeljama mogle nastati druge opasnosti jer poplavne vode gutaju gradove, benzinske pumpe i farme, kontaminiraju se agrohemikalijama i naftnim derivatima, a zatim ulivaju u Crno more.

- Ovo će imati uticaja na Rumuniju, Gruziju, Tursku i Bugarsku. To će biti štetno za ceo region - rekao je Semerak i dodao:

Najveća ekološka katastrofa u poslednjih 10 godina

"Naša vlada je objavila da je ovo najveća ekološka katastrofa u Evropi u poslednjih 10 godina i mislim da bi mogla biti najgora u Ukrajini od Černobilja 1986. godine".

Snabdevanje vodom bi moglo biti smanjeno ili prekinuto u nekoliko gradova, uključujući Herson, a navodnjavanje bi se moglo pokazati nemogućim u delovima poljoprivrednog zemljišta, što bi uticalo na useve. Očekuju se masovni pomor riba, mekušaca i drugih vodenih vrsta, masovno uništavanje staništa i negativni uticaji na ekološki važne nacionalne parkove. Pored toga, kaže on, mine će se pomeriti i biti prekrivene blatom, što će otežati njihovo lociranje.

(Espreso/Index)