promo
SEĆANJE NA STRADALE: U Grgurevcima kod Sremske Mitrovice obeležena 81. godišnjica streljanja 300 meštana
Nemački nacisti i ustaše su tih dana u Grgurevcima uništili su 288 srpskih kuća, 38 ambara i 136 drugih zgrada
Veliki broj stanovnika se okupio kako bi odali poštu nevino stradalim žrtvama, prisetivši se tragedije koja je ostavila neizbrisiv trag u istoriji ovog pitomog fruškogorskog mesta.
U pitomom fruškogorskom selu Grgurevici kod Sremske Mitrovice održana je komemoracija u znak sećanja na nevino stradale meštane u Drugom svetskom ratu, kada je 6. juna 1942. godine ubijeno 300 seoskih muških glava, mahom Srba, zbog nemačke odmazde. Kod spomen obeležja “Orašje” prisutni su obeležili 81 godinu od ovih tragičnih događaja, kada su zbog ubijena dva i jednog ranjenog nemačkog vojnika, nacisti i ustaše streljali nedužne ljude, prema principu 100 Srba za jednog Nemca. Selo je tada desetkovano, a usledilo je pljačkanje i paljenje imovine.
U ime Grada Sremska Mitrovica cveće je položio zamenik načelnika Gradske uprave za kulturu i sport Zoran Miščević, koji je tim povodom rekao da je sećanje jedan vid nade, a dolazak velikog broja ljudi na mesto obeležavanja velikog stradanja Grgurevčana je ogledalo i refleksija svih nas, koliko mislimo o nekim događajima, koliko im se posvećujemo, da nikada ne zaboravimo i to prenesemo na generacije koje dolaze, kao nauk, jer ove nevine žrtve zaslužuju pažnju i poštovanje i da se nikada ne zaborave.
Ovom događaju je prisustvovao i Branko Lođinović, devedesetšestogodišnji stanovnik Grgurevaca, koji je te 1942. godine imao petnaest godina i jedini je preživeo ovaj masakr, prisećajući se stravičnih mučenja i gnusnog ubijanja nedužnog stanovništva, a tog tragičnog dana izgubio je i svog oca, rođake, prijatelje.
Nemački nacisti i ustaše su tih dana u Grgurevcima uništili su 288 srpskih kuća, 38 ambara i 136 drugih zgrada, a ovaj stravičan zločin, na žalost, bio je samo uvertira za masovno ubistvo sremskih Srba, koje je tokom avgusta i septembra iste godine počinila kaznena ekspedicija Viktora Tomića na Pravoslavnom groblju u Sremskoj Mitrovici.
(Espreso / Promo)