Meso, Foto: Emilija Jovanović

OVO NISTE ZNALI

MESO OD OVE ŽIVOTINJE JE ZDRAVIJE OD OSTALIH, IMA VIŠE PROTEINA OD SVIH ZAJEDNO: Ali nikad ga ne spremajte ovako

Meso mladih konja je svetlije boje, dok staro konjsko meso ima tamniju boju, baš kao i kod drugih životinja

Objavljeno: 25.05.2023. 09:22h > 09:31h

Najčešće se takozvani proizvod dobija klanjem kobila, pastuva i goveda starijih od godinu dana, ali manje od tri godine. Meso uzeto od životinja mlađih od godinu dana obično se naziva ždrebe.

Sveže meso uvek ima jednoličnu ljubičastu boju, sjajnu, blago vlažnu površinu, elastičnu konzistenciju i lagan, prijatan miris. Znaci starog, starog ili lošeg konjskog mesa su:

- neujednačena boja, smeđa ili siva nijansa; - jak miris; - prisustvo krvi ili sluzi na površini mesa; - masni sloj žute boje.

foto: Profimedia

Jela od konjskog mesa su najvažnija komponenta nacionalnih kuhinja turskih, mongolskih i drugih nomadskih naroda.

Da bi meso bilo jestivo, konj mora mnogo da se kreće po paši. Stabilan razvoj nije dozvoljen duže od dva meseca, što čini proizvodnju konjskog mesa složenom i skupom. Stoga, proizvod ostaje gurmanska poslastica.

Nutritivna vrednost konjskog mesa je sledeća: 100 g mesa daje 133 kcal, belančevina ima 21 g, masti 5 g, gvožđa 3,8 mg, natrijuma 53 mg, holesterol 52 mg. Kao što vidite, meso konja je bogato gvožđem i preporučuje se malokrvnim, anemičnim osobama. Kao i svako drugo meso i konjsko sadrži holesterol, pa ni u njemu ne treba preterivati.

Konjsko meso se smatra hipoalergenim proizvodom i mogu ga jesti čak i deca. Zato se konjsko meso jede samo kuvano. Prilikom kuvanja meso mora da se kuva najmanje dva sata.

Ukus konjskog mesa je slatkast i podseća na kombinaciju srnetine i teletine. Meso mladih konja je svetlije boje, dok staro konjsko meso ima tamniju boju, baš kao i kod drugih životinja.

Konjsko meso se veoma brzo kvari , posebno ako se nepravilno skladišti. Jedenje pokvarenog proizvoda može izazvati trovanje i probavne smetnje. Ali obratite pažnju: ako se salveta stavi na dobro meso, treba da ostane suva, bez mokrih mrlja.

foto: Printscreen / Instagram / Goopaaron14

Pored toga, nepravilno kuvano meso može imati ne baš prijatan ukus, pokvariti apetit i želju za eksperimentisanjem sa azijskom kuhinjom. Konjsko meso se lako priprema, a njegova mekoća i slatkast ukus čine ga pravim izborom za ukusan obrok!

Konjsko meso se može koristiti za zamenu govedine, svinjetine, ovčetine, divljači i bilo kog drugog mesa u praktično bilo kom receptu. Mesare i kasapnice u Srbiji koje mogu da ga prodaju moraju za to da imaju posebnu dozvolu, i registraciju u APR-u. Ako toga nema, ne možete biti sigurni da su vam prodali konjsko meso.

foto: Emilija Jovanović

Konjsko meso se preporučuje ljudima čija je aktivnost povezana sa visokim fizičkim naporima (na primer, sportisti, rudari), snažnom mentalnom aktivnošću, zaposlenima u kompaniji i stanovnicima područja sa visokim zračenjem. U vreme postoperativnog oporavka, rehabilitacije, u meso ljudi neće biti suvišno uključiti kobile i kastra da bi se sprečile povrede (posebno kod starijih).

NAPRAVITE PROFI ĆUFTE I ŠPAGETE KAO ITALIJANI: Raša odao kulinarsku tajnu, OVO ih razlikuje od BALKANSKIH MESNIH KUGLICA:

(Espreso/ Agroinfo)