Biljka, Foto: Printscreen/Facebook/Volim Vojvodinu

znate li

OVOM BILJKOM SMO KAO KLINCI TERALI KOMARCE, A SAD JE NAZIVAJU OVIM URNEBESNIM IMENOM: Kada je vidite SETIĆETE SE

Ovim su se kod nas nekada terali komari tako što bismo zapalili ovaj gornji braon deo biljke i ostavili da polako gori i dimi, dok su se nekada ove "palacike" stavljale u vazu ili čak sušile za dekorativne bukete.

Objavljeno: 23.05.2023. 07:21h > 07:37h

Volimo kada čujemo neke "nove" nazive za iste stvari koji potiču iz različitih delova Srbije. Zato je uvek zanimljivo kada neko na društvenim mrežama postavi čuveno pita je "kako se ovo kod vas zove?" Sada je pred nama fotografija biljke koju smo svi videli bar jednom u životu - kako je vi zovete?

Ovim su se kod nas nekada terali komarci tako što bismo zapalili ovaj gornji braon deo biljke i ostavili da polako gori i dimi, dok su se nekada ove "palacike" stavljale u vazu ili čak sušile za dekorativne bukete.

Na društvenim mrežama neko je podelio fotografiju i postavio večito pitanje:

Kako se ovo kod vas zove?

Odgovori su, naravno, urnebesni, i što je još važnije - daleko su od istine. Nege to zovu mace, palacke ili rogoz, a evo šta kažu još komentatori.

- Kod nas u Mačvi zove se mačkovci zato što lice na mačiji rep...

- U Gibarcu su to bile Keke...

- Kod nas u Slavoniji su to batići.

- Palčinjak. Upali se i dim tera komarce. Mislim da treba u vrelu vodu utopiti pa sušiti super stvar...

- U Kikindi palcika, to je cvet od rogoza.

- Kod nas u Slavonji, lokalno, baturica! U davna vremena se sušilo i pravili jastuci, a imalo je i druge primene!

Zapravo, ova biljka se izvorno naziva ševar.

Ševar (Typha) je rod barskih višegodišnjih monokotila sa dugačkim, tankim, trakastim listovima iz porodice Typhaceae. Ove biljke rastu u močvarnim predelima Evrope, Afrike, Severne Amerike i Azije. U Srbiji su autohtoni uskolisni rogoz ili muški rogoz(Typha angustifolia), beli rogoz ili ženski rogoz (Typha latifolia), hibridni rogoz (Typha angustifolia × T. latifolia), laksmanov rogoz (Typha laxmannii), mali rogoz (Typha minima) i Typha domingensis. Najrasprostranjenija vrsta je Typha latifolia.

(Espreso/Blic žena)