VAŽNO
OVO JE NAJČEŠĆI SIMPTOM SLEPILA: Evo kada se JAVLJA, ako ga primetite - ODMAH IDITE KOD LEKARA
Glaukom je zajedničko ime za grupu očnih bolesti i predstavlja jedan od vodećih uzroka slepila. Procenjuje se da je trenutno 80 miliona ljudi u svetu boluje od glaukoma – kaže prof. dr Marija Božić, oftalomolog
Glaukom u najvećem broju slučajeva predstavlja vrlo pritajenu bolest, koja ne daje očigledne simptome i znake, zbog čega ga često zovu i „tihi kradljivac vida”. Zato se savetuje da se oftalmološki pregledi, koji su usmereni na dijagnostiku ove bolesti, obavljaju pri određivanju prvih naočara za čitanje, odnosno oko 45. godine. Na ovaj način nećemo dozvoliti da nas glaukom neprijatno iznenadi.
Glaukom – hronična i neizlečiva bolest
Radi se o hroničnoj i neizlečivoj bolesti, koja ipak može da se drži pod kontrolom redovnim praćenjem i lečenjem. Nažalost, u najvećem broju slučajeva ne postoje znaci koji nas upozoravaju na glaukom.
– Redovni i detaljni pregledi oftalmologa pomoći će da se ova bolest otkrije na vreme i da se drži pod kontrolom. Ako se glaukom ne leči, dolazi do nepopravljivog gubitka vida, koji nastaje zbog oštećenja vidnog živca, nervnog puta koji prenosi sliku iz oka do mozga. Najčešće, ali ne uvek, glaukom je izazvan povišenim očnim pritiskom (pritisak unutar očne jabučice). Normalne vrednosti očnog pritiska su od 10 do 21 mmHg – kaže za portal eKlinika prof. dr Marija Božić, oftalmolog, načelnik Odeljenja za glaukom Klinike za očne bolesti UKCS.
Razlozi zbog kojih dolazi do porasta očnog pritiska
– Očna jabučica je ispunjena posebnim tkivima i očnom vodicom koja se stalno stvara i odvodi iz oka. Mesto gde očna vodica izlazi iz oka zove se trabekulum i nalazi se u prednjem delu oka, koji se zove iridokornealni (komorni) ugao. Povišeni očni pritisak nastaje kada postoji blokada u normalnom oticanju očne vodice, odnosno kada nastanu promene u komornom uglu ili dodje do njegovog mehaničkog zatvaranja. Upravo na osnovu nalaza u komornom uglu razlikujemo nekoliko vrsta glaukoma – kaže prof. dr Marija Božić.
Vrste glaukoma:
Primarni glaukom otvorenog ugla – obično zahvata oba oka, često asimetrično, sporo se razvija, bez bolova, crvenila ili naglog pada vida.
Primarni glaukom zatvorenog ugla – nastaje naglo, zbog naglog povećanja očnog pritiska u jednom oku koje je u trenutku napada crveno, bolno, vid je zamagljen, osoba vidi dugine boje oko izvora svetla. Ova forma glaukoma često je praćena i bolovima u jednoj polovini glave, mučninom i povraćanjem.
Glaukom bez povišenog očnog pritiska – kod ove vrste glaukoma oštećenje vidnog živca nastaje iako očni pritisak ne prelazi granice normale. Velikim delom je posledica vaskularnih promena u oku i celom organizmu.
Sekundarni glaukom – nastaje kao posledica neke druge očne ili sistemske bolesti.
Kongenitalni glaukom – prisutan je od rođenja. Kod deteta rođenog sa glaukomom oči su uvećane.
(Espreso/Eklinika)