uau
KITOVI MILE PO JADRANU: Dron snimio NEVEROVATAN PRIZOR, evo šta je džinovske sisare dovelo u ovaj kraj! (VIDEO)
Desetak kitova koji su išli iz pravca Lastova ka Barjacima snimio je dron kod ostrva Vis
Gotovo nestvarni snimak stigao je sa ostrva Vis, gde je snimljeno čak desetak kitova.
- Snimili smo to juče ispred Komiže. I još jedan video gde možete bolje da vidite tačnu poziciju gde su snimljeni. Prvo smo snimili grupu od 3-5 jedinki, nakon 15-ak minuta primetili smo još jednu slične veličine. Ovaj snimak je snimljen 20-ak minuta nakon što su se dva jata spojila i ovde je oko 10 jedinki - rekao je Branimir Biočić, koji je za Morski HR prisustvovao ovoj neverovatnoj sceni.
To je vrsta kita peraja ili velikog severnog kita. On je najbliži rođak plavog kita i posle njega je sledeća najveća životinja na Zemlji.
- Išli su iz pravca Lastova ka Barjacima. Kada smo počeli da snimamo tu prvu grupu i prišli joj dronom, oni su zaronili i nije ih bilo oko 10 minuta. Vozili smo se za njima jer nisu bili daleko od nas - kaže Biočić.
Veliki severni kitovi su zaštićeni zakonom i nalaze se na listi ugroženih vrsta. Na Jadran najčešće dolaze u potrazi za hranom, najčešće za sitnom plavom ribom i planktonskim škampima. Veliki severni kit je prosečno dugačak 20 metara i težak 70 tona.
- Tokom pecanja, sa snimcima dronom doživeli smo zadivljujuću lepotu ostrva Vis iz ptičje perspektive. Snimajući kristalno čisto more i razvedenu obalu, bili smo svedoci impresivne scene kitova u njihovom prirodnom staništu. Bili smo hipnotisani - rekao je Stefan Tores, za 24sata, koji je napravio snimak.
Kitovi žive u grupama od 5 do 10 životinja. U vreme pre velikog lova na kitove, postojale su grupe kitova sa do 300 životinja. Perajari plivaju brže i rone dublje od većine drugih velikih kitova.
(Espreso / 24sata.hr)