Prvi maj, Foto: Emilija Jovanović

savet

EVO ŠTA DA RADITE AKO VAS KOMARAC ILI OSA NAPADNU ZA PRVI MAJ: Protiv KRPELJA je KLJUČNO da uradite JEDNU STVAR

Rroštiljanje za Prvi maj redovno upropaste insekti

Objavljeno: 30.04.2023. 18:55h

Vreme je za izlete sa porodicom i prijateljima, a prvomajski praznici stižu! Svi iščekuju lepo vreme, a trenutno je pravo prolećno - i kiša i sunce i vetar i sve, ipak, kada dođe maj, ništa nas ne sprečava da ga provedemo u prirodi.

Međutim, roštiljanje za Prvi maj redovno upropaste insekti. Neki su opasni, neki samo dosadni, a mi vam donosimo detaljan vodič kako da postupite ako vas neki od njih ujede.

KOMARAC

Ubodi komaraca su blagi, svrab brzo prolazi i uglavnom ne prave veće neprijatnosti. Problemi se javljaju ako je dete alergično ili ima veliki broj uboda. Alergija na ubod komarca može početi bilo kada. Na mestu uboda javlja se otok i crvenilo.

Ako je otok izražen potrebno je da konsultujte pedijatra radi davanje sirupa antihistaminika. Lek će smanjiti burnu reakciju organizma pa će se otok i svrab umanjiti, a dete će lakše spavati.

Prirodafoto: Grad Novi Sad

Kod uboda komaraca retko je potrebna pomoć lekara. Obratiće te mu se svakako ako je otok blizu oka pa ometa vid (dete može izgledati kao mali bokser posle meča). Na ubod komarcaretko se javlja alergijski odgovor celog organizma – simptomi su ubrzano disanje, kašalj i malaksalost. Ovakve tegobe zahtevaju hitan pregled lekara.

OSA, PČELA, STRŠLJEN

Ubodi su izuzetno bolni, a otok i crvenilo su po pravilu izraženiji. Najčešća mesta uboda su ruke i noge.

Što pre na mesto uboda stavite led ili hladne obloge. Ako je ostala žaoka uklonite je (kod pčela žaoka nastavlja da “upumpava otrov” i ako je pčela već uklonjena). Ako je reakcija umerena, nema potrebe za velikom brigom. Ako je osa ili pčela bila detetu u ustima hitno i obavezno idite kod lekara, jer otok grla i korena jezika može da dovede do prekida disanja.

KRPELJ

Krpelji se obično nalaze u travi pa se najčešće zakače deci za noge, ali ih ima i na drveću pa se mogu naći i na vratu, rukama. Ako idete sa detetom u prirodu u sezoni krpelja, zaštitite ga nanošenjem nekog preparata za odbijanje insekata.

Svako veče tokom tuširanja pregledajte celokupnu kožu deteta, a posebno pazuh i prepone. Da bi se krpelj izvadio najbolje je da odete kod lekara, jer može da se desi da kada izvadite krpelju telo ostane glava. Krpelj je opasan jer prenosi Lajamsku bolest, pa se često posle vađenja preporučuje upotreba antibiotika.

PAUCI

Pauci retko prave ozbiljne problem. Reakcija na ubod pauka slična je kao na ubod komarca, samo malo jača. Otok je nešto veći i tvrđi i traje koji dan duže.

BUVE

Na selu su buve česta pojava, a na dete mogu preći i ako je bilo u kontaktu sa nekim kućnim ljubimcem. Kod kontakta sa buvama ubodi su sitni i grupisani. Jako svrbe. Posle nekog vremena dobiju ljubičastu boju, a mogu trajati i po desetak dana. Retko se iskomplikuju.

Bonus video:

(Esprseo/ Blic Žena)