javljeno je
DA LI SRBIJU ČEKA UVOĐENJE POREZA NA PSE: Ljudi su već pobesneli zbog ovog predloga, a šta se krije iza svega
Uvođenje poreza na pse u Srbiji za sada je samo na nivou predloga
Prošle nedelje javnost su uznemirile vesti o napadima pasa na decu u Subotici. Takvi slučajevi nisu usamljeni, a u poslednjih nekoliko godina zabeleženo je oko 78 hiljada sličnih incidenata, neretko i sa smrtnim ishodom. Kao rešenje za neodgovorno ponašanje vlasnika, Kinološki savez Srbije predlaže uvođenje poreza na pse.
Na spisak troškova vlasnici pasa u Srbiji uskoro bi mogli dodati i porez na pse. Takva mera mogla bi konačno da navede vlasnike da se odgovornije odnose prema psima i okolini, što bi smanjilo broj incidenata, ističu u Kinološkom savezu Srbije. Uvođenje poreza mnogi vlasnici pasa dočekali su sa negodovanjem.
Da bi uvođenje poreza moglo destimulisati građane da usvoje psa iz prihvatilišta ili sa ulice, saglasni su i u "Zoohigijeni". "Ako kupujemo od registrovanih odgajivačnica rasnog psa, ukoliko ga nakon toga sterilišete, vi ste ga logično kupili da vam bude ljubimac, znači i te ljude treba osloboditi mogućeg poreza, ako se uvede. Mi smo kao preduzeće stava da treba oporezovati samo ljude koji na neki način zarađuju od pasa", kaže Milan Kvrgić iz JKP "Zoohigijena i veterina"
Porez na pse u Holandiji jedan je od najstarijih poreza u zemlji, datira iz Srednjeg veka, kada su ga Holanđani koristili kao meru da se iskoreni besnilo. "Konkretno ovde u Hagu, Kajina vlasnica plaća. Na svakog dodatnog psa porez je veći, naravno iz ovoga su izuzeti psi vodiči. U obližnjoj Belgiji ovaj porez ne postoji, a Luksemburg i u ovom slučaju predstavlja poreski raj, vlasnici pasa plaćaju oko 10 evra godišnje", objašnjava Ivan Ilić, dopisnik RTV-a.
Uvođenje poreza na pse u Srbiji za sada je samo na nivou predloga. Ideja je da tako prikupljen novac bude usmeren azilima i smanjenju broja lutalica na ulicama.
(Espreso/RTV)