Maturanti, Foto: Profimedia

trošak i po

KO IMA MATURANTA UHVATIĆE SE ZA GLAVU: Spremite DEBELE NOVČANIKE, od ovakvih CENA neće vam biti DOBRO

Dok se neki još oporavljaju od maturskih ekskurzija koje su realizovane na jesen prošle godine, drugi ovu stavku još otplaćuju

Objavljeno: 12.04.2023. 18:42h

Ispraćaj maturanata iz školskih klupa obeležiće mesece pred nama, biće žurki, proslava, šopinga, pa i mnogo troškova. Ko sada ima maturanta koji završava srednju školu, a još nije počeo da štedi, neka počne odmah. U narednih par meseci trebaće vam bar 1.000 evra!

Dok se neki još oporavljaju od maturskih ekskurzija koje su realizovane na jesen prošle godine, drugi ovu stavku još otplaćuju, ako njihove maturante tek očekuje prolećni turistički aranžman. Na to dolaze neizostavni džeparci, a po povratku odmah i maturske večeri, fotografisanje, odela, cipele, haljine, šminka i svi propratni detalji. Uz to, sada se intenzivira i pripremna nastava za fakultete, pa kome će trebati dodani privatni časovi, neka spremni ekstra keš. U svakom slučaju, trebaće vam bar 1.000 evra da pokrijete sve što sledi.

Roditelji maturanata srednjih škola počeli su da se hvataju za glavu već početkom ove školske godine, s obzirom na to da je većinu već tada dočekala plaćanje rata za ekskurziju i to ne bilo kakvu, već onu matursku, a one su uglavnom u inostranstvu.

Novacfoto: Profimedia

Kako je "Blic" već pisao, turistički aranžmani namenjeni đacima ove školske godine skuplji su za oko 20 odsto u odnosu na period pre pandemije korona virusa. Otvaranje granica i skidanje zaštitnih maski uzelo je svoj danak, pa je za maturske ekskurzije u proseku trebalo izdvojiti oko 400 evra.

Prema rečima predsednika Foruma beogradskih gimnazija, Aleksandra Markova, praksa većine škola je pre korona virusa bila da javne nabavke budu realizovane već u martu ili aprilu, dok su još u trećem razredu, a da maturanti idu na ekskurziju odmah na početku četvrte godine, u septembru ili oktobru.

- Međutim, pojedine škole su odlučile da malo olakšaju roditeljima, s obzirom na to da se ekskurzije za trećake realizuju na proleće, a po tom sistemu bi već kroz mesec, dva morali da počnu da plaćaju i matursku ekskurziju na koju se ide na jesen. Zato su odlučili da aranžman za matursku ekskurziju bude takođe na proleće - objasnio nam je Markov.

Kako navodi, ove ekskurzije su sada već "standardno" skupe, a može se očekivati da budu još skuplje.

Samo maturska ekskurzija 600 evra uključujući i džeparac

To nam je potvrdila i jedna mama trećaka iz XIV beogradske gimnazije, koja će za ekskurziju svog budućeg maturanta za pet dana u Rimu morati da izdvoji 62.000 dinara, što je preko 500 evra.

Prema rečima direktorke ove gimnazije, Marije Miletić, kada je reč o nošenju džeparca, oni nemaju tu praksu da predlažu đacima koliko novca da ponesu, ali roditelji znaju da je to polupansion, tako da im za eventualni ručak i poneku sitnicu ne treba previše novca.

Maturska ekskurzija u Bečufoto: Profimedia

- Ako neke devojčice hoće na ekskurziji da kupuju tašne po 300, 400 evra, to već nije stvar džeparca i mi na to ne možemo da utičemo - navodi direktorka.

Džeparac ipak nije mala stavka pa, kako saznajemo u novosadskim školama, minimalno za trošak treba poneti 100 evra, a neretko đaci za tu priliku "olakšaju" roditelje i za 200 evra.

Novosadska gimnazija "Svetozar Miletić" završne razrede vodi na prolećnu ekskurziju u Italiju, a za pet dana će morati da izdvoje 400 evra, odnosno oko 47.000 dinara. Sa džeparcem koji će ispuniti očekivanja njihovih maturanata, očekuje ih trošak i do neverovatnih 600 evra, tačnije preko 70.000 dinara.

Gimnazija "Laza Kostić" imala je matursku ekskurziju u Grčkoj, a za sedam dana roditelji su u ratama izdvojili oko 500 evra iliti nešto preko 58.000 dinara. Elektrotehnička škola je svoje đake vodila u Italiju za 350 evra, a Tehnička škola "Mileva Marić Ajnštajn" u Grčku za krajnje povoljnih 240 evra. Ipak, džeparac je uspeo da "iscedi" roditeljske finansije, jer su maturanti mahom nosili oko 200 evra za trošak.

Matursko veče oko 8.000 dinara

Sledeći veliki trošak koji čeka roditelje završnih razreda srednjih škola jeste plaćanje maturske večeri i svega što uz tako važnu proslavu moraju da priušte svojim naslednicima.

Kako saznajemo, cena proslave mature značajno se razlikuje za beogradske i za novosadske maturante.

- Najčešće se prepušta đačkim parlamentima da odaberu ponudu agencije koja im najviše odgovara, slavi se mahom u hotelima, a cene se kreću oko 8.000 dinara - kaže predsednik Foruma beogradskih gimnazija i sagovornik "Blica" Aleksandar Markov.

To nam potvrđuje i direktorka XIV beogradske gimnazije, koja navodi da su maturanti ove godine odabrali hotel Metropol, a cena se formira na osnovu paketa koji uključuju izbor muzike, gratis pića i večere. Cena zavisi od odabira, pa se kreće od 8.000 dinara.

U Novom Sadu cena proslave je daleko pristupačnija i kreće se oko 2.000 dinara, ali zato novosadski maturanti daju i do 2.800 dinara za maturski pano koji će krasiti neki od izloga u samom centru grada.

Pa onda i garderoba

Svi roditelji znaju da se trošak tu ne završava, jer najviše iziskuje oblačenje za to jedno, ali izuzetno važno veče. Tako se cene odela za momke kreću od 100 evra, tačnije 12.000 dinara pa nadalje.

Haljine idu od minimalnih 3.000 dinara, pa sve do neverovatnih 20.000 dinara. Cipele, kako muške, tako i ženske mogu se u proseku kupiti za oko 3.500 dinara, tako i patike koje srednjoškolci sve rađe nose. Ipak, markirana obuća košta i troduplo više.

Za devojke su troškovi značajno veći, jer pored haljine i cipela dolaze i propratni detalji kao što je tašna, nakit, ali i šminka, frizura, manikir. Zbirno ovi "asesoari" mogu koštati roditeljski džep i više 100 evra (12.000 dinara).

Te večeri miljenici će takođe očekivati džeparac, jer posle zvaničnog dela maturske večeri, mahom odlaze dalje u provod, pa mame i tate nisu ni blizu završili svoje finansijske obaveze.

Priprema za fakultet od 5.000 dinara

Na većini visokoobrazovnih ustanova pripremna nastava je uveliko u toku, a za roditelje predstavlja uvod u troškove koji ih tek očekuju ukoliko njihovi svršeni srednjoškolci žele da steknu fakultetsku diplomu.

Cene pripremne nastave variraju, pa je tako na Ekonomskom fakultetu u Beogradu za 15 časova potrebno platiti 5.610 dinara. Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, pripremna nastava za upis engleskog jezika košta 8.400 dinara, za pedagogiju treba uplatiti 7.200 dinara, koliko staje i priprema za psihologiju. Najpovoljnija je pripremna nastava za srpski jezik i književnost koja košta 5.000 dinara.

Novosadski Fakultet tehničkih nauka nudi budućim studentima dve vrste pripremne nastave, jedna obuhvata 20 časova i košta 12.000 dinara, a druga podrazumeva 40 časova i staje 21.000 dinara.

Na Pravnom fakultetu pripremna nastava košta 10.000 dinara, kako u Beogradu, tako i u Novom Sadu.

Mnogi već ovo plaćaju i otplaćuju, ali ako nekome još budu trebali dodatni privatni časovi, računajte bar na još 1.500 dinara po času.

Roditeljska muka je pregolema

Ukoliko bismo uzeli primer prosečnih roditelja jedne beogradske maturantkinje čija ekskurzija je na proleće, došli bismo do podatka da samo do maja moraju da plate oko 80.000 dinara za sve troškove koje iziskuje kraj četvorogodišnjeg školovanja njihove ćerke.

Za otplatu ekskurzije preostale bi još tri rate, znači još oko 23.000 dinara, ako se uzme prosečna ekskurzija od 47.000 dinara (400 evra). Zlatna sredina između realnosti i dečjih očekivanja za džeparac bila bi oko 17.000 dinara. Matursko veče koštalo bi 8.000 dinara, haljina oko 10.000 dinara, cipele 4.500 dinara, torbica oko 3.500 dinara. Frizura i šminka ne ide bez 6.000 dinara, nokti još 2.000 dinara. Za pripremnu nastavu uzmimo takođe srednju cenu, dakle oko 10.000 dinara. To znači da roditelji u proseku treba da izdvoje još 84.000 dinara, a najčešće i mnogo više. Bez osvrtanja na prethodne rate ekskurzije i bez budućih troškova oko upisa fakulteta.

A onda sledi kraj leta, preseljenje u veliki grad, dakle i traženje stanova, a kirije i dalje visoko... Pa sve što treba oko fakulteta...

Bonus video:

(Espreso/ Blic)