Mačka, Foto: Instagram/nala_cat

Naše zdrave šapice

OVO OBAVEZNO MORATE DA ZNATE AKO VAŠU MAČKU UBODE INSEKT: Spasićete joj život PRE nego što stignete kod VETERINARA

Uvek možemo i sprečiti da se naše mačke ubodu na opasne insekte

Objavljeno: 20.04.2023. 17:50h

Mačke su radoznala bića, a svi znamo kako ide okrutna Šekspirova izreka. One vole sve što se pomera, sigurno ste je videli kako lovi muve i ostale bezopasne insekte, ali one ne prave razliku između opasnog i bezopasnog.

Ubodi insekata su relativno česti kod mačaka, pogotovo u proleće.

Desi se da mačku ubode insekt poput ose ili pčele, ovakve situacije uglavnom se završe bez posledica, ali ima mačaka koje će doživeti tešku alergijsku reakciju.

Budno propratite alergijsku reakciju mačke kako biste na vreme kontaktirali veterinara.

foto: Instagram/nala_cat

Razlike između uboda pčele i ose

Pčele i ose često ubadaju mačke, ali su ubodi ova dva insekta različiti.

Ose imaju ravne ubode i njihova žaoka ne ostaje u koži. To znači da jedna osa može ubadati više puta.

Pčelinja žaoka ostaje na mestu uboda, jer se odvaja od tela ovog insekta. Svaka pčela može ubosti samo jednom, žaoka ostaje u koži i može ubrizgavati otrov nekoliko minuta. Stoga je bitno da žaoku odmah uklonite sa mesta uboda kako biste smanjili bol i otok.

foto: Marija Pantelić

Blaži simptomi uboda insekta

Mačke često pokušavaju da sakriju bol i verovatno nećete odmah primetiti da je pretrpela ubod. Mesta koja su obično na udaru su lice i šape, pa se mačka češe ili hramlje. Ukoliko na mestu uboda postoji i mali otok, potražite žaoku.

Iako je malo verovatno da će jedan ubod izazvati ozbiljnu reakciju, postoji mogućnost da se na mačku ustremi više ovih insekata. Većina ozbiljnih reakcija na ujed i dolazi od višestrukih uboda.

foto: Printscreen/Youtube/ZAUVEK ZDRAVI

Uklonite žaoku i detaljno pregledajte mačku kako biste otklonili sumnju u višestruke ubode. Zatim pratite reakcije mačke da biste na vreme uočili ozbiljniju alergijsku reakciju. Većina uboda insekata ne zahteva veterinarsku negu. Odmah odvedite mačku kod veterinara ako je pretrpela višestruke ubode ili je pčela završila u njenim ustima.

Ako mačka ima mali otok, hladni oblog će ublažiti simptome. Paketić smrznutog povrća, kesa sa ledom ili hladan peškir će smanjiti otok i umiriti bol.

Čak i ako ubod isprva deluje bezazleno, pratite mačku da biste videli znake ozbiljnijih promena.

Teške reakcije na ubod

U većini slučajeva, ubod pčele kod mačke izaziva manji otok i nelagodnost. Samo ponekad će otrov iz žaoke proizvesti ekstremnu reakciju koja se naziva anafilaktički šok.

Rani znaci ovakvog stanja su: dijareja ili abnormalna defekacija ili uriniranje, otok njuške ili jezika, povraćanje, svrab i koprivnjača. Kasniji simptomi teške alergijske reakcije su: promene u ponašanju, letargija, slab puls ili povećan broj otkucaja srca, hladni udovi, prejaka salivacija, otežano disanje, blede desni i kolaps.

Anafilaktički šok je fatalan ako se ne leči na vreme.

Sprečavanje budućih uboda insekata

Malo je verovatno da će ubodi pčela biti ozbiljni za mačke, ali postoje i mere koje možete preduzeti da biste ih u budućnosti sprečili i smanjili. Ukoliko mačka često izlazi napolje, pregledajte okolinu kako biste uočili košnicu ili osinje gnezdo. U slučaju da ih pronađete, pozovite profesionalce da ih uklone i premeste.

foto: Printscreen/Instagram/meowed

Ako vidite da se mačka igra sa nekim insektom, proverite da nije u pitanju pčela ili osa.

Hemijska sredstva za uništavanje insekata koristite krajnje oprezno ili ih ne primenjujte uopšte. Ona su često veoma toksična za mačke i mogu izazvati ozbiljne posledice.

Razmislite o korišćenju drugih metoda kontrole insekata, naročito u oblastima kojima vaša mačka može da priđe u svakom trenutku.

Mačka dobrila osetila požar i munjevitom reakcijom spasila živote:

(Espreso/Telegraf.rs)