Tajvan, Foto: Profimedia, Twitter

OPSADA

OPKOLJAVANJE I BLOKADA TAJVANA: Kina započela velike vojne manevre, Peking izdao UPOZORENJE

Kineska vojska je u subotu uvežbavala manevre ostvarivanja prevlasti na moru i vazduhu, borbene patrole oko ostrva i potpuno opkoljavanje i blokadu ostrva, tokom vojnih vežbi oko Tajvana, navodi se u saopštenju Borbene komande kineske narodnooslobodilačke vojske za istočnu zonu.

Objavljeno: 08.04.2023. 22:28h

Portparol istočne borbene komande Ši Ji rekao je u subotu da će kineske oružane snage sprovesti planirane vežbe i patrole u ​​moru i vazdušnom prostoru oko Tajvana od 8. do 10. aprila. Prema njegovim rečima, vežbe su upozorenje za tajvanske separatističke snage, kao i mera zaštite suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kine.

Prvog dana u vežbi su bili uključeni razarači i fregate Ratne mornarice , desantne grupe, lovci, bombarderi, avioni specijalne namene Vazduhoplovstva PLA, artiljerijske brigade, raketne trupe.

Saopšteno je da su razarači i fregate Istočne borbene komandne zone, obavljajući patrolne zadatke, napredovali velikom brzinom u morsko područje oko ostrva Tajvan, aktivno manevrišući za zauzimanje povoljnih položaja. U skladu sa situacijom organizovali su juriš, dalekometno odvraćanje i izvšrili protivvazdušne i protivraketne manevre.

Radi potpunog zauzimanja i kontrole nadmoći na moru i u vazduhu, u vodama oko Tajvana održane su zajedničke protivpodmorničke vežbe u kojima su patrolni brodovi i protivpodmornički patrolni avioni formirali lanac koji je formirao zajednički protivpodmornički sistem.

U manevrima za uvežbavanje osvajanja nadmoći u vazduhu učestvovalo je desetine lovaca J-16 i J-10C, avioni za rano upozorenje, avion za elektronsko ratovanje i avion tanker.

Situacija oko Tajvana je značajno eskalirala nakon posete Nensi Pelosi, tadašnje predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa, početkom avgusta prošle godine ostrvu.

Kina, koja ovo ostrvo smatra jednom od svojih provincija, osudila je Pelosijevu posetu, videvši u ovom potezu podršku SAD tajvanskom separatizmu, i održala velike vojne vežbe.

Zvanični odnosi između centralne vlade NR Kine i njene ostrvske provincije prekinuti su 1949. nakon što su se snage Kuomintanga predvođene Čang Kaj Šekom, poražene u građanskom ratu sa Komunističkom partijom Kine, preselile na Tajvan.

Poslovni i neformalni kontakti između ostrva i kontinentalne Kine nastavljeni su kasnih 1980-ih.

(Espreso/Kurir)