Candida, Foto: Nicolas Armer / AFP / Profimedia

NOVA EPIDEMIJA?

POTENCIJALNO SMRTONOSNA ZARAZA SE ŠIRI ALARMANTNOM BRZINOM: Izdato HITNO upozorenje, evo za koga može biti FATALNA!

Epidemiolog CDC-a Megan Lajman rekla je da su najčešći simptomi ovog oboljenja groznica i drhtavica, koja može da se zadrži i nakon lečenja

Objavljeno: 25.03.2023. 18:52h

Smrtonosna gljivična infekcija Kandida auris (Candide auris) širi se "alarmantom" brzinom u Sjedinjenim Američkim Državama, saopštili su Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Do sada je zabeležno 2.377 slučajeva infekcije, a evo zašto je ova gljivična infekcija napravila haos u Americi.

Ova infekcija nije opasna za zdrave ljude, ali može biti fatalna za one sa slabim imunitetom ili osobe koje koriste medicinske uređaje kao što su ventilatori ili kateteri, piše BBC.

Takvi pacijenti mogu da dobiju teži oblik bolesti, koji u nekim slučajevima može da ima smrtni ishod.

CDC su saopštili da je otežavajuća okolnost to što je većina obolelih imuna na antibiotsku terapiju koja im je prepisana.

„Ova infekcija može da se širi putem kontakta sa zaraženim ili u dodiru sa kontaminiranom površinom“, navode iz CDC-a.

Virus / ilustracijafoto: Profimedia

Epidemiolog CDC-a Megan Lajman rekla je da su najčešći simptomi ovog oboljenja groznica i drhtavica, koja može da se zadrži i nakon lečenja.

Ponekad je teško otkriti, tako da samo laboratorijski test može da potvrdi infekciju“, rekla je ona.

Prema podacima CDC-a, infekcija ovom vrstom kandide prvi put je prijavljena u Sjedinjenim Američkim Državama 2016. godine, dok je „pik zaraze“ bio u periodu između 2020. do 2021. godine.

Razlog za zabrinutost bio je porast slučajeva koji su postali otporni na lek „ehinokandin“, koji se najviše koristi za lečenje ove infekcije.

CDC smatra da je do porasta broja zaraženih došlo zbog slabe prevencije infekcije u bolnicama, a i zbog opterećenja zdravstvenih ustanova usled pandemije koronavirusa.

Prema podacima CDC, 2021. godine zabeležen je 1.471 slučaj.

Epidemiolog Pol Lajman rekao je da porast zaraženih „naglašava potrebu za kontinuiranim nadzorom, jačim laboratorijskim kapacitetom i bržom dijagnostikom“.

Prošle godine, Svetska zdravstvena organizacija uvrstila je ovu infekciju na listu „prioritetnih patogenih gljivica“.

Više o virusu koji napada decu možete saznati u ovom video snimku:

(Espreso / Nova / BBC)