obratite pažnju
OVA BOLEST ŠTITNE ŽLEZDE SVE VIŠE UZIMA MAHA: Hašimoto razara tkivo, evo kako da prepoznate simptome!
Tireoida je endokrina žlezda koja se nalazi sa prednje strane vrata, ispod Adamove jabučice
Hašimoto tireoiditis je autoimuno oboljenje gde ćelije imunog sistema napadaju i razaraju tkivo štitaste žlezde (tireoide).
Simptomi ne moraju da se pojave na početku, a kako zapaljenje napreduje, opadaju hormoni štitaste žlezde, što vodi u hipotireoidizam. Hašimotova bolest se javlja kod oba pola, nešto češće kod žena posle 40. godine, a beleže se slučajevi i kod tinejdžera, pokazuju istraživanja.
Tireoida je endokrina žlezda koja se nalazi sa prednje strane vrata, ispod Adamove jabučice. Zadužena je za proizvodnju T3 - trijodtironina i T4 - tiroksina, hormona koji regulišu metabolizam telesnih ćelija.
Endokrinolog dr Jelica Bjelić Macut kaže za Pink da se štitna žlezda koristi za lučenje tri jako važna hormona.
- Ova bolest je nazvana po jednom Japancu koji je otkrio ovaj sindrom. Ovo nastaje pod uticajem faktora spoljašne sredine, a može se desiti i da je genetski predodređena. Naš imuno sistem reaguje na neka dešavanja spolja, ne prepoznaje štitaste žlezde, gde dolazi do oštećenja ćelija, gde raste broj antitela u organizmu - navela je Macut.
Najčećše je smanjena funkcija štitaste žlezde, rekla je Macut, navodeći ovaj kao jedan od najčešćih uzroka ovog problema.
- Ono što je bitno je to, da danas možemo lako d auradimo hormone štitaste žlezde. Simptomi se javaljaju kada je funkcija rada žlezde smanjena. Bezvoljnost, zaboravnost, dezorijentisanost... Dosta je simptoma, i opšti su, zato se teško vidi imamo li problem - rekla je ona, i dodala da žena kada sazna da je trudna, obavezno treba da uradi ovaj hormon, jer može doći do problema kasnije.
- Dijagnostika je prosta, ali je važno uraditi i ultrazvuk. Lečenje zavisi, sve zavisi od nivoa hormona, i koliki je stepen problema. Onda se uvodi terapija - objasnila je Macut.
(Espreso/Pink)