Branislav Tiodorović, Foto: Profimedia, Printscreen

detaljno

DA LI NAS SADA VIRUSI UBIJAJU ZBOG KORONE? Dr Tiodorović otkrio jako bitne stvari, ovo bi svi morali da znamo

I kalendarski i temperaturno zima je na snazi, što nas opet upozorava da moramo biti oprezni i da je važno da uzimamo vitamine

Objavljeno: 22.03.2023. 08:38h

Korona virus je uticao na naš imuni sistem i oslabio ga u prethodnom periodu, te smo sada osetljiviji na aktuelne viruse. Najosetljivije osobe imaju problem sa virusnim i bakterijskim infekcijama, ali i deca, s tim što veliki uticaj ima i postkovid, ali i to što je nečiji organizam izmučen višestrukim zaražavanjem kovidom -19. Lekari apeluju da jačamo svoj imuni sistem, da na oprezu budu osetljive grupe, kao i deca, te da se s dolaskom lepog vremena očekuje i "povlačenje virusa". U ovom periodu, kaću stručnjaci, treba uzimati vitamine, a posebno se preporučije D koji igra važnu ulogu u odbrani organizma.

Zašto je naš imunitet slabiji mnogi povezuju i sa svojevremenom izolacijom, međutim, prema rečima stručnjaka to ne treba vezivati jedno s drugim, jer smo mi u izolaciji bili zaštićeniji, te je logično da kada smo se oslobodili maski i počeli normalno da cirkulišemo, i virusi su počeli da kruže a samim tim i da se prenose. Ipak, naš imunitet sada zahteva "pojačanje" jer svako novo zaražavanje bilo koronom ili drugim virusom, slabi organizam.

Epidemiolog prof.dr Branislav Tiodorović u razgovoru za "Blic" kaže da jesmo sada osetljiviji nego što smo bili u godinama pre korone jer nas je kovid definitivno izmorio. S druge strane, svako novo zaražavanje dodatno je slabilo organizam, te nas sada dovodi u situaciju da reagujemo osetljivije na viruse koji kruže.

- To da su ljudi osetljiviji vidimo kod onih koji su koronu imali nekoliko puta, pa im je sada imunitet slabiji i skloni su različitim infekcijama. Kod njih je pad imuniteta evidentan što se može i utvrditi laboratorijskim analizama. I još nešto tome doprinosi, a to je postkovid koji je veoma rasprotranjen. Kada nastupi postokovid, to znači da nam je virus pronašao najosetljiviju tačku, nekome je to kardiovaskularni sistem, što je najčešće, nekome respiratorni, mogu biti organi za varenje, uz to imamo i druge viruse. Kada padne imunitet tada se povećava osetljivost organizma i mi imamo ljude koji su podložni infekcijama - objašnjava profesor Tiodorović.

foto: Printscreen/RTS

Osetljiviji smo nego pre kovida

Čekaonice domova zdravlja širom Srbije pune su kako dece, tako i odraslih koji su inficirani nekim virsom koji je aktulan. Pored ostalih tu je i stomačni vurs koji je prisutan već nekoliko meseci.

- Sada smo podložniji različitim infekcijama, akutnim ili hroničnim, nego što je to bilo ranije. Deca su imala veliki problem, ali to traje od novembra prošle godine, pa se nastavilo i iza Nove godine, to je taj takozvani stomačni virus ili enteroviroze. Kod odraslih i kod školske dece sada se javljaju takozvane miks infekcije pa imamo i virusnu i bakterijsku infekciju. Na to se nadoveže streptokok, pneumokok, idu i respiratorni virusi, adenoviroze, pa iz jednog prelzimo u drugo oboljenje. Zašto? Pa odgovor je pad imuniteta koji je nastao usled prisutsva virusa, a da li to treba povezivati sa izolacijom, ja kažem ne, zato što izolacija nije mogla da nam naruši imuni sistem već virus koji smo imali - objašnjava profesor Tiodorović za "Blic".

Uzimati vitamine

I kalendarski i temperaturno zima je na snazi, što nas opet upozorava da moramo biti oprezni i da je važno da uzimamo vitamine.

- Dok prođe mart i dok ne uđemo u april i dok nam ne dođe proleće, ne možemo se nadati stabilizaciji. Mi sada unosimo vitamine koji su sintetizovani, što nije najbolji način, ali nemamo drugog izbora, kasnije će nam doći prirodni vitamini ali i toplije vreme. Potrebni su nam C, A, D, E, svi ovi vitamini su važni za imunitet. Nemamo još uvek dovoljno sunca i D vitamin sada moramo unositi jer je jako važan kada je borba organizma sa virusima u pitanju. S druge strane treba reći da je vitamin A zaslužan za zaštitu sluzokože i respiratornog sistema, a potreban nam je i E - objašnjava profesor Tiodorović.

foto: Profimedia

Oni koji su hronični bolesnici, starije osobe, deca, moraju da se čuvaju kako ne bi dobili neku infekciju, bilo da je to virus neki drugi ili korona, savet je lekara.

Zašto je lokdaun bio nepotreban

Profesor Tiodorović pomenuo je da je lokadaun bio nepotreban, ali kako ističe, mi nismo prva zemlja koja je to uradila pre tri godine, jer u to doba nije bilo drugog izbora nego "zaključavanje" kao zaštita.

- Lako je sada pričati o tome, ali u tom momentu ko je znao šta nas sve s virusom čeka, kako se prenosi, kako se štiti, koja je terapija, to se ništa nije znalo. Pa svi su u Evropi pre nas uveli lokdaun, kao i SAD... A s druge strane, sada kada pričamo kažemo da je on bio nepotreban, jer znamo druge činjenice i znamo odgovore na mnoga pitanja - objašnjava profesor Tiodorović.

(Espreso/Blic)