Crni luk, Foto: Emilija Jovanović

košta kao južno voće

CRNI LUK TERA SUZE NA OČI I ZBOG CENE: Ovo neizostavno povrće NIKAD NIJE BILO SKUPLJE, kupovaćemo ga NA KOMAD!

Crni luk tera suze na oči i zbog cene, košta kao južno voće

Objavljeno: 21.03.2023. 16:41h

Cena crnog luka drastično je skočila u prethodnih mesec dana i dostiže cenu južnog voća. U Beogradu kilogram tog povrća u marketima se može naći po ceni do 200, a na pijacama, gde je kvalitet nešto bolji, i do 300 dinara. Cena, kažu prodavci, neće skoro ići nadole.

Mnogima koji ovih dana kupuju jedan od glavnih sastojaka svakog ručka suze krenu na oči i pre seckanja ljutog crnog luka. Razlog je paprena cena i to ne samo u prestonici, već u svim delovima zemlje.

Prodavac kaže da je razlog zato što nema našeg luka, nestao je, a ovaj koji se sada prodaje je iz uvoza. Napominje da nikad luk ovako nije bio skup od kada je na pijaci.

Crni lukfoto: Printscreen/RTS

Slična poruka sa pijace u Jagodini može se čuti i u Beogradu. Čak i od proizvođača.

"Ovaj holandski je malo poskupeo, bio je 80 sad je isto 200. Pa sve je manja proizvodnja luka i svog povrća. To je glavni razlog što je poskupeo", kaže Miloš Jakovljević iz Ivanjice.

Nikola Pantović, proizvođač iz Ivanjice, kaže da nema dovoljno količina i nema ko da radi više.

U Srbiji je 2022. proizvedeno 35.000 tona crnog luka na više od 4.100 hektara, što su prosečne vrednosti za prethodnih nekoliko godina. Međutim, vremenske prilike nisu išle naruku proizvođačima, čak ni u Vojvodini gde se crni luk najviše proizvodi. Sve je to dovelo do smanjene ponude.

Crni luk foto: Printscreen/RTS

"Deo crnog luka koji je izvađen zbog pojave prouzrokovača bolesti je završio na deponijama, deo u bio gas postrojenjima što je u značajnoj meri smanjilo ponudu. Povećan izvoz pre svega na tržište Rumunije, Bugarske, Makedonije, Albanije i Bosne i Hercegovine je još dodatno smanjilo ponudu", kaže prof. dr Žarko Ilin sa Poljoprivrednog fakulteta Novi Sad.

prof. dr Žarko Ilin sa Poljoprivrednog fakulteta Novi Sadfoto: Printscreen/RTS

Profesor Ilin naglašava i da je hektar crnog luka za gotovo 30 odsto skuplji nego u prethodnim godinama i iznosi i do 10 hiljada evra. Veći troškovi proizvođača, diktiraće prirodno i sve veću cenu. Cena od 120 dinara bez PDV-a koju traže profesionalni proizvođači za kilogram crnog luka, sasvim je opravdana, kaže, s obzirom na ulaganja. Problem je u razlici koju dodaju distributeri.

"Da nam se ovako nešto ne bi dešavalo u budućnosti neophodno je pod hitno značajno ulaganja kreatora agrarne politike u pre svega kvalitetan skladišni prostor kako bi mogli uspešno čuvati crni luk minimum šest do devet meseci, a zatim značajno povećati subvencije po jedinici površine kako bi ova proizvodnja bila znatno jeftinija", naveo je.

Crni luk smo prošle godine najviše uvozili iz Holandije i Severne Makedonije. Trenutno se, kažu stručnjaci, uvozi iz Egipta, Holandije, Nemačke i Kirgistana.

Bonus video: Cena paprike na pijaci

(Espreso / RTS / MAJA MILIĆ)