Sirup za kašalj, Foto: Profimedia

tragedija

"MISLILI SMO DA JE LEK, A BIO JE OTROV": Neutešni roditelji dece UMRLE OD SIRUPA traže PRAVDU NA SUDU

Osmogodišnji dečak Panghegar Bumi u Indonezinji preminuo je od posledice otkazivanja bubrega, samo nekoliko dana pošto mu je lekar prepisao sirup

Objavljeno: 02.03.2023. 16:05h

Porodice dece u Indoneziji, preminule od trovanja sirupom protiv kašlja koji je sadržao toksične hemikalije, zatražile su pravdu na sudu, a roditelji preživelih traže nadoknadu od države za njihovo lečenje.

Kako piše RTL, osmogodišnji dečak Panghegar Bumi u Indonezinji preminuo je od posledice otkazivanja bubrega, samo nekoliko dana pošto mu je lekar prepisao sirup protiv kašlja koji sadrži sastojke povezane sa smrću više od 200 dece u Indoneziji.

"Šaputala sam mu na uho: 'Stiže lek, izdrži još malo'", kaže majka dečaka, prisećajući se tragedije i poslednjih dana života svog sina.

"Ali lagala sam, nije bilo leka", dodaje ona.

Lekarifoto: Profimedia

Ova 42-godišnja majka je među dvadesetak indonežanskih porodica koje traže pravdu za svoju decu koja su, kako tvrde, preminula ili obolela usled korišćenja otrovnog sirupa za kašalj.

Oni tuže ministarstvo zdravlja, Agenciju za hranu i lekove i osam kompanija koje su prodavale sirupe za koje je Svetska zdravstvena organizacija utvrdila da sadrže "neprihvatljivu količinu" dijetilen glikola ili etilen glikola.

"Ovi sastojci su toksične hemikalije koje se koriste kao industrijski rastvori i antifriz agensi koji mogu biti fatalni čak i u malim dozama i nikad ne bi smeli da se nađu u lekovima", navela je SZO u januaru.

Od oktobra prošle godine, SZO je izdala upozorenje zbog sirupa sa ove dve hemikalije za Gambiju, Indoneziju i Uzbekistan.

Petogodišnji Faraska morao je na dijalizu zbog otkazivanja bubrega pošto je uzimao jedan od tih lekova, kaže njegova majka Indah Septijan za AFP, a prenosi RTL.

Lečenjefoto: Profimedia

"Kad sam čula da mora na dijalizu, toliko sam se zbunila i nisam znala šta da radim. Još je dete", rekla je ona.

Dečak se, kako kaže, sada lako zamara čak i sa minimalnom aktivnošću.

Ali Septijan i njen muž Riski Agri veruju da su imali više sreće od drugih porodica.

"Još i danas se budim usred noći i proveravam ga. Skoro da smo ga izgubili", priča Agri.

Indonežanska Agencija za hrane i lekove povukla je 105 proizvoda posle testiranja i otkrića preterane količine dve štetne hemikalije.

Takođe je šest farmaceutskih kompanija izgubilo licence za rad.

Farmaceutifoto: Profimedia

Policija je pokrenula istagu u pet kompanija i uhapsila četiri osobe. Ali oštećene porodice tvrde da to nije dovoljno.

"Od početka slučaja nije uvažavan prioritet. O svim žrtvama koje su još žive i leče se, moraće da brine država do kraja života", kaže njihov advokat Avan Purjadi.

Oni će tražiti nadoknadu od 131.000 dolara za svaku preminulu osobu i 65.000 dolara za svaku obolelu osobu.

Roditelji su na suđenju prošlog meseca nosili majice sa natpisima "Mislili sam da je to lek, a bio je otrov".

Jedna od optuženih kompanija kontaktirala je AFP i negirala da je stavljala hemikalije u svoj sirup za kašalj optuživši distributera da je to radio. Ostale četiri kompanije imenovane u tužbi nisu odgovorile na zahtev francuske agencije za komentar.

Bez kompenzacije, roditelji povređene dece suočavaju se sa troškovima lečenja koje mnoge porodice ne mogu da priušte.

(Espreso/ Telegraf)