prosek
JEDAN SRPSKI GRAD PO PLATI OZBILJNO JE SKOČIO: Jako mala razlika u odnosu na Beograd, svi su počeli da IDU TAMO!
Za poređenje, na nivou cele Vojvodine je statistički prosek 80.306 dinara bez poreza i doprinosa.
Prosečne plate u Novom Sadu zabeležile su još jedan uzastopni rekordan iznos. Prema novim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna zarada je u decembru iznosila 102.874 dinara neto.
Ovo je iznos koji je obračunat za mesec u kom se tradicionalno delu zaposlenih isplaćuju plate uvećane za bonuse i novogodišnje nagrade, te razlika od skoro 9.000 dinara u odnosu na prethodni, novembarski obračun nije za čuđenje.
Novosađani po platama polako stižu visoke iznose koje beleži Beogradski region. U Beogradskom regionu je prosečna plata u decembru bila 109.098 dinara neto, što Beograd i Novi Sad stavlja visoko iznad drugih gradova i opštinama po visini zarada.
Za poređenje, na nivou cele Vojvodine je statistički prosek 80.306 dinara bez poreza i doprinosa. Najniže zarade imaju zaposleni na teritoriji Malog Iđoša, gde je prosek 59.574 dinara neto.
U javnom sektoru je prosečna plata u decembru iznosila 79.491 dinara bez poreza i doprinosa, dok je u javnim državnim preduzećima zarada u proseku 91.279 dinara neto. Kad je reč o zaradama u sektorima zdravstva i socijalnog rada, one iznose u proseku 78.487 dinara, a u sektorima obrazovanja i kulture su 72.905 dinara.
Da je ovde reč o još jednom veštačkom rastu prosečnih zarada koje ne pokazuju realnu sliku životnog standarda dokazuje iznos koji Republički zavod za statistiku takođe vodi i redovno objavljuje. To je iznos koji predstavlja sumu do koje zarađuje polovina svih zaposlenih u Srbiji i naziva se medijalna zarada.
U decembru je medijalna zarada iznosila samo 60.413 dinara neto i gotovo da nije rasla u odnosu na mesec dana ranije. Ovaj obračun prosečnih zarada treba uzeti u obzir i u kontekstu aktuelne inflacije, gde rast određene sume ne znači i rast standarda. Kako je nedavno saopštio Republički zavod za statistiku,stopa inflacijeje u Srbiji od januara prošle godine do januara ove godine 15,8 odsto.
(Espreso/MONDO)