Jelena Đoković vežba kapueru, Foto: ATA images

OPA!

EVO ŠTA JELENA ĐOKOVIĆ RADI DOK MISLI DA NEMA KAMERA: Pokazala umeće sa NOGAMA, pored nje MUŠKARAC, NIJE NOVAK!

Jelena sve bolja u veštitni koju od nedavno upražnjavaju Đokovići

Objavljeno: 22.02.2023. 20:56h > 21:14h

Supruga najboljeg tenisera sveta Jelena Đoković je u nikad boljoj formi, a u prilog tome govori i video koji je osvanuo na društvenim mrežama.

Naime, Jelena se nadmetala u "kapueri" sa Marselom Santosem koji inače uči Đokoviće ovoj borilačkoj veštini.

U više navrata smo gledali Novaka kako se nadmeće sa njim, a sada je i Jelena pokazala da nimalo ne zaostaje.

Čak štaviše, sve je radila bez previše napora, a dok se kretala na licu joj je bio vidljiv osmeh i sjajno raspoloženje.

I učitelj je bio zadovoljan, pa je sve objavio na društvenim mrežama.

Mnogi kritikuju Novaka i Jelenu zbog "čudnih" navika, među kojima je i vežbanje ove borilačke veštine, ali oni očigledno uživaju dok vežbaju i telo i duh.

Inače, kapuera je borilačka je veština, nastala među afričkim robovima u kolonijalnom Brazilu. Razvijena je u Brazilu početkom 16. veka. Opasne borbene tehnike su kamuflirane u lep, moćan akrobatski ples, podržan tipičnom kapuera muzikom i pesmama koje određuju tempo igre, od bezopasnih razmena tehnika do opasnih, snažnih udaraca.

Kapuera je bila zabranjena u Brazilu i tokom vremena postojala je stalna borba da se ta zabrana održi, kao i da se održi kontrola nad siromašnima i kriminalcima koji su je najviše praktikovali. Za njih kapuera nije bila samo igra, već i način samoodbrane i preživljavanja. Sve do 1937. kapuera je bila zabranjena u Brazilu. Od tada, kapuera se brzo širila i danas je praktikuje hiljade ljudi svih godišta i oba pola. Za neke ona je hobi, za druge ona je stil života. Unesko je 26. novembra 2014. godine uvrstio kapueru na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

Osnovno načelo kapuere je - protivnika ne treba povrediti, nego pobediti.

(Espreso)