tradicija
OVE SRPSKE OBIČAJE STRANCI OBOŽAVAJU: Jedan ritual ih posebno OBARA S NOGU i nikad ne ODBIJAJU DA PROBAJU
Postoji mnoštvo običaja koji su deo srpske tradicije. Vekovima su stari, a stranci ih obožavaju
U našem narodu postoji mnogo običaja i narodnih verovanja koji se vekovima čuvaju od zaborava. Upravo to predstavlja najpresudniji faktor koji je uticao na stvaranje i očuvanje kolektivnog identiteta zajednice.
Srpska kultura je jako bogata i nudi mnoštvo običaja koja su posebno zanimljiva strancima, kojima je čast da budu gosti važnim svečanostima i ceremonijama, poput slava, venčanja i krštenja koja sa sobom nose najviše običaja i rituala.
Slavski običaji
Običaji u Srbiji vezani za poštovanje crkve i hrišćanskih običaja veoma su rasprostranjeni i igraju veliku ulogu u životu svakog vernika. Do sveće, na trpezu se postavlja i slavski kolač, osnosno hleb kao i žito.
Posluženje je posebno zanimljivo stranima koji su oduševljeni ovakvom praksom. Pred goste kao posluženje obično iznosi žito i vino, a u nekim krajevima slatko.
Smeštanje gosta na vrh stola predstavlja veliko ukazivanje časti, a na čelo stola se obično postavlja najstariji član porodice, kum ili zet, a neretko se može ukazati čast i novom gostu.
Rakija prestavlja jedan od simbola Srbije i veoma je popularna. Osim toga što se koristi za piće neki nje smatraju narodnim lekom. Bez ovog tradicionalnog pića ne može da prođe nijedan događaj.
Strani turisti rakiju obično opisuju kao veoma snažno piće, izrazito voćnog ukusa, koje se pretvara u vatru kada ga progutate. Međutim, rakija im je omiljeno piće u Srbiji.
Običaji za svadbu
Ako ne na godišnji odmor, stranci u našu zemlju dolaze kako bi uveličali venčanje nekog prijatelja. Kada je u pitanju srpska svadba običaji koji dočekaju strance su brojniji i još neobičniji, ali jednako pitureskni i zanimljivi.
- Kićenje kapije
- "Skidanje" jabuke puškom
- Kupovina mlade
- Bacanje sita na krov
Običaji za rođenje deteta
Postoji mnoštvo običaja koji se praktikuju kada se dete rodi. Neki se sve manje koriste, dok su drugi duboko ukorenjeni u srpsku tradiciju.
- Cepanje očeve košulje ili majice (veruje se da će muškarac koji pocepa majicu takođe postati otac)
- Babine (period u prvih 40 dana detetovog života, kada je najpodložnije dobrim uticajima i željama babica i kumova)
Posipanje vode za sreću
Duboko se veruje da se tim činom teraju moguće prepreke i da nakon prosipanja vode sve ide “glatko”. Samo postoji jedna “caka” – ukoliko se nakon prosipanja vode okrenete i pogledate za sobom, ritual gubi smisao i povoljno dejstvo.
Posipanje se obično vrši kada neko krene da obavi važan posao, kako bi mu to donelo sreću.
Izvlačenje ušiju za rođendan
Veruje se da kad se dete povuče za uši da će ono biti napredno i da će da poraste.
(Espreso / Stil)