Zgrada, Foto: Aleksa Petrović

potencijalna opasnost

STRUČNJAK OBJASNIO KOJE ZGRADE U BEOGRADU SU U NAJVEĆOJ OPASNOSTI OD ZEMLJOTRESA: Obratite pažnju na njegove reči

Pored toga pojedini nesavesni investitori, uz pomoć nesavesnih invženjera, su menjali potrebnu količinu armature, sve zarad profita

Objavljeno: 13.02.2023. 21:05h

Posle današnjeg zemljotresa sa epicentrom u Rumuniji, koji se osetio i u nekim gradovima u Srbiji i uspanuičio građane Kurir je kontaktirao Sašu Torlakovića, predsednika Sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije, koji kaže da je bitna gradnja u skladu sa propisima, te da u slučaju jačeg zemljotresa zbog pojedinih nesavesnih investitora ljudi mogu biti dovedeni u opasnost.

- Nakon zemljotresa u Skoplju 1963. godine zgrade su građene po propisima koje su inženjeri promenili i seizmika se uzimala u obzir. Znači od te godine na ovamo zgrade su građene u skladu sa propisima. E sad, zgrade koje su privatno građane i kuće, pitanje je kako su ih pravili. Po mom mišljenju i te zgrade gde je rađena nadrgadnja su upitne.

Zgradafoto: Aleksa Petrović

Pored toga pojedini nesavesni investitori, uz pomoć nesavesnih invženjera, su menjali potrebnu količinu armature, sve zarad profita. Imamo i one koji su gradili bez dozvole, i nisu imali nikakav nadzor tokom gradnje. Te zgrade su u najvećoj opasnosti od zemljotresa. Imate zgrade u Mirijevu koje su građene na klizištu, gde nikako nisu smeli da budu građene.

Zgrada foto: Printscreen

Podsetimo, zemljotres jačine 5,2 stepena po Rihterovoj skali pogodio je danas Rumuniju, a potres je mogao da se oseti i u delovima Srbije.

(Espreso / Kurir.rs / M. B.)