KAO NA SERIJI
HRVATICA PRONAŠLA BAKINA PISMA I POMISLILA DA CEO JOJ JE ŽIVOT LAŽ: Sumnja da je Slaven iz Srbije njen PRAVI DEDA
Kada je napisala da je u jednom od pisama naveden datum iz 1965. godine, posavetovali su je da se obrati vojnom arhivu u Beogradu
Na Reditu je osvanuo post koji neodoljivo podseća na početak scenarija za neku latinoameričku sapunicu, a u kojoj devojka hrvatskog porekla u bakinim starim pismima pronalazi ona koja joj je pisao izvesni Slaven Kumić iz Srbije i za kog je opravdano počela da sumnja da joj je "pravi" deda.
"Nakon što mi je baka umrla našla sam u ormaru kutiju sa starim pismima koje je razmjenjivala sa mojim dedom. Među tim pismima bila su i pisma Slavena Kumića. Sva pisma sam poređala po datumima i ispada da u vreme kad je moja baka ostala trudna moj "deda" nije bio u Hrvatskoj. Našla sam sliku Slavena Kumića i čovek izgleda ISTO kao moja mama, tako da sumnjam da mi je zapravo taj čovek deda. Probala sam da kontaktiram Kumiće koje sam našla na Fejsbuku, ali niko ne zna Slavena Kumića. Ovo je bilo u šezdesetim godinama, pa možda čovek nije ni živ više, ali ako imam rodbinu negde, volela bih znati. Zna li neko Slavena Kumića?", napisala je Hrvatica.
Potom je priložila pismo, sliku i adresu koju je našla.
"Izvini što ti pišem na brzu ruku. Odlučio sam da iskoristim godišnji odmor sada, pa ću uskoro kući (oko 28.7.). Ne znam da li si koristila godišnji odmor, pa ako nisi, uzmi par dana ako nemaš drugih planova i svrati kod tetke. Ja ću sigurno tamo biti svojih pet, šets dana da se malo odmorim od svega ovoga. Ako dođeš, imaćemo o svemu da razgovaramo, a u suprotnom, to će se ipak nekad desiti. Zato, ako možeš ili ako ne možeš, primi mnogo drugarskih pozdrava i lepo provedi ovih par nedelja odmora. Puno te pozdravlja i voli Slaven", pisalo je u pismu, dok smo na drugom listu mogli da pročitamo adresu i vidimo da je u pitanju Užička ulica u Požegi.
Ekipa s Reddita se odmah aktivirala.
"Vojna Pošta, to je kasarna u Požegi. Moj deda sa majčine strane je bio vojno lice i radio je tamo do penzije. Pitaću ga imaju li neku dokumentaciju o ljudima koji su služili i može li neko da mu dostavi to. Koja godina i mesec su u pitanju?", pitali su je.
Kada je napisala da je u jednom od pisama naveden datum iz 1965. godine, posavetovali su je da se obrati vojnom arhivu u Beogradu.
"Vojni arhiv u Beogradu sigurno poseduje sve neophodne informacije o tom čoveku. E sad, procedura za pretraživanje građe kod stranih državljana je dosta komplikovana (moraš da dobiješ dozvolu iz ambasade Srbije). Ipak, ništa te ne košta da im pošalješ mejl, možda im bude simpatična cela priča. Druga opcija je da nađeš nekog iz Srbije da ode tamo i proveri", pisalo je u komentarima, ali bilo je i onih koji misle da je Slaven bio samo na odsluženju vojnog roka u Požegi, te da treba potražiti po hrvatskim belim stranama.
U prilog tome govore i hrvatske reči u pismu, pa je opravdano verovati da je u pitanju muškarac hrvatskog porekla.
Nadamo se će devojka u jednom momentu otkriti istinu i pronaći čoveka za kojim traga, ili barem njegove potomke, pa, ako se sumnje ispostave kao opravdane, i upoznati svoje bliske rođake.
(Espreso / Blic Žena)