kragujevac dobija odmaralište
BOGDAN (29) IZ KRAGUJEVCA JE BIO GENIJE KOJI JE PRERANO OTIŠAO: Njegov otac je doneo odluku VREDNU DIVLJENJA!
Pomešanih osećanja gubitka i ponosa, Slavoljub kaže da je upravo u periodu između operacija i hemioterapija, Bogdan stekao najviše diplome i napravio svoje najbolje programe
Mladić Bogdan, nije doživeo svoj 30. rođendan, a bio je na putu da u svetu programiranja stekne svetsku slavu. U svom kratkom veku, napravio je kompjuterske programe i aplikacije koje su mu donele zaradu, ali je bolest bila neumoljiva. Mladi Bogdan nije stigao da ostvari svoje snove i ciljeve. Preminuo je 2019. od tumora na mozgu.
Njegov otac Slavoljub sada radi plemenitu stvar. Svu Bogdanovu, ali i svoju ličnu zaostavštinu donira za izgradnju dečjeg odmarališta na Bešnjaji kod Kragujevca, a jedina želja mu je da se objekat zove po njegovom sinu.
,,Ja sam ostao sam, nemam više nikoga i nemam više ništa‘‘, bolno počinje svoju ispovest Slavoljub Milanović, otac koji je izgubio sina jedinca.
Sada mu je želja, da ime svog sina sačuva od zaborava i da novcem koji je ostao iza Bogdana, izgradi objekat u kome će mnoge generacije dece sticati uspomene na svoja prva zimovanja sa školom i nastavu u prirodi.
A, novca nije ostalo baš malo.
Bogdan je bio uspešan programer u Americi. Kreirao je kompjuterske programe i pravio aplikacije pre nego što je većina nas na ovim prostorima uopšte i znala čemu aplikacije služe.
Njegov otac Slavoljub, do sada je, u tišini, bez ikakve javnosti i potpuno anonimno donirao oko milion dolara bolesnoj deci, bolnicama i školama za opremanje učionica i informatičkih kabineta.
Preostalih 380.000 evra odlučio je da uloži u izgradnju odmarališta za decu na Bešnjaji kod Kragujevca, na istom mestu gde je do 90-tih godina prošlog veka postojalo odmaralište u vlasništvu grada.
Slavoljub je sa gradonačelnikom Kragujevca potpisao ugovor o međusobnim pravima i obavezama, kojim se grad obavezuje da će učestvovati sa ostatkom sredstava za završetak objekta, kao i da će uraditi prilazne puteve.
Izgradnja odmarališta počinje ovog proleća, a radovi bi trebalo da budu završeni za godinu dana.
Ko je bio mladi Bogdan Milanović?
Bogdan je u svom kratkom životu uspeo da ostvari ,,američki san‘‘. Kao talentovan i nadaren učenik matematičkog smera Prve kragujevačke gimnazije, školovanje je već posle trećeg razreda gimnazije nastavio u Olimpiji u državi Vašington.
Profesorka Katarina i njeni učenici osmislili igricu za bezbednost na internetu i oduševili svet
Za njegov brilijantan um nije bilo granica, pa je bez ikakve muke stekao univerzitetsku diplomu na Minesota univerzitetu u Mineapolisu, a kasnije magistrirao i doktorirao programiranje.
Po završetku fakulteta prvo radno mesto programera mu je bilo u novinskoj agenciji Rojters, a kasnije se vinuo u samostalne vode.
Inventivan i sa vizionarskim idejama, Bogdan je u Americi počeo da pravi ,,čuda‘‘. Osmislio je i kreirao brojne aplikacije, programe za mnoge agencije, avio kompanije, a 2017. godine napravio je program koji je bio uvršten među 10 najboljih u svetu. Od tog programa je u trenutku plasiranja, zarađivao 50.000 dolara mesečno, s ponosom, ali drhtavim glasom priča Bogdanov otac.
U razgovoru sa nama dolazi i do onih najtežih trenutaka, koje, kako kaže, ne želi nijednom roditelju. Njegovom Bogdanu je posle lekarskog pregleda na koji je otišao zbog glavobolje, 2013. godine saopšteno da ima tumor na mozgu.
Usledile su tri operacije, prva te 2013., pa 2015. i treća ponovo dve godine kasnije.
,,Ni bolest ga nije zaustavila da se usavršava i stvara. Imao je neverovatnu volju za životom. O bolesti je pričao, kao da ima kijavicu. Hranio se ogromnom energijom. Pet dana posle operacije je funkcionisao normalno, tako je sve i doživljavao. Govorio je – ‘Tumor su izvadili, ostalo će da ubije hemioterapija, idemo dalje‘. Ali, ja sam znao koliko je ozbiljno‘‘, uz težak uzdah se priseća otac.
Pomešanih osećanja gubitka i ponosa, Slavoljub kaže da je upravo u periodu između operacija i hemioterapija, Bogdan stekao najviše diplome i napravio svoje najbolje programe.
S novim programima, počeo je da stiže i novac, ali Slavoljubu danas novac ništa ne znači. Za njega su to, kako kaže, samo ,,štampani papirići za kojima svi lude‘‘.
Bogdan preminuo na putu do Srbije
Posle treće operacije 2017. godine Bogdanu je bilo bolje. U tom periodu uspeo je i da doktorira programiranje, ali se njegovo zdravstveno stanje naglo pogoršalo pred sam kraj 2018. Za njega je tada organizovan specijalni medicinski let do Srbije, ali je nažalost, izdržao samo do Turske. Preminuo je u bolnici u Istambulu 3. januara 2019.
Imao je samo 29 godina.
Slavoljub se tada posvetio dobročinstvu i humanitarnim donacijama.
Odmaralište na Bešnjaji
Altruizam Bogdanovog oca zaslužuje pažnju i duboko poštovanje. Njegova želja je da se iz temelja izgradi novo odmaralište na Bešnjaji, na istom mestu gde je Kragujevac do 90-tih godina imao svoj objekat za decu koja su preko škole odlazila na zimovanje i rekreativnu nastavu.
I sam Slavoljub je, kaže, u svom ranom detiinjstvu, u odmaralištu na Bešnjaji provodio vreme sa školskim drugarima, pa mu je želja da i dolazeće generacije imaju mesto koje će rado pamtiti.
Planina Bešnjaja nalazi se na 17 kilometara od Kragujevca ka Jagodini i proglašena je za vazdušnu banju u kojoj se ukrštaju ruže vetrova. Nekadašnji objekat sada je potpuno srušen, a njegovo urušavanje počelo je s krizom i ratovima tokom 90-tih godina. Objekat je prvo bio napušten, a tokom godina, iz odmarališta je počupano i nestalo sve što je moglo da se odnese.
Slavoljub je sam finasirao izradu projekta za novi objekat koji je uradio jedan projektantski atelje iz Novog Sada, a od grada očekuje da ispune ono što je dogovoreno ugovorom o međusobnim pravima i obavezama.
Kaže i da se ograđuje od svake politike i da je na prvom sastanku sa gradonačelnikom Nikolom Dašićem, tražio ,,da ne spominje politiku i da je ne meša u priču o odmaralištu‘‘. Dodaje, da je tako i bilo.
Slavoljub na kraju zaključuje, da mu nije ideja da od odmarališta ,,pravi biznis‘‘, već samo želi da sačuva ime svog sina, a objekat koji finansira, prepustiće na upravljanje gradu i na dobrobit dece koja će ga koristiti.
(Espreso / Nova.rs, Aleksandra Petrović)