Pas, Foto: Kim Christensen / Alamy / Alamy / Profimedia

TUGA!

JEDAN OD NAJTEŽIH DANA U SVETU PASA: Tužna sudbina čitave rase, STRAVIČNO ŠTA IM RADE!

Svake godine, španski lovci lišavaju života dojučerašnje četvoronožne pomoćnike koji ne postižu dobre rezultate u lovu i trkama. Da li je novi Zakon o dobrobiti životinja u Španiji promenio ovu surovu praksu?

Objavljeno: 01.02.2023. 09:30h > 09:34h

Prvi februar obeležava se u svetu kao Dan galga.

Tada se ljubitelji i poštovaoci lovačkih rasa s tugom prisećaju tragičnih sudbina hiljada galga, španskih pasa koji svake godine bivaju ostavljeni da uginu, ili ih nezadovoljni vlasnici usmrćuju.

Datum 1. februar je izabran, jer označava kraj sezone lova u Španiji kada mnogi galgosi dođu do kraja svog “korisnog” lovačkog života i budu osuđeni na napuštanje ili smrt.

Pomažući da se stane na put jednom od najmračnijih pitanja dobrobiti životinja, početkom prošle godine u Španiji je na snagu stupio zakon koji zabranjuje zlostavljanje ili napuštanje kućnih ljubimaca.

Međutim, čak i kada je zakon na snazi, životi galga i još nekih lovačkih rasa su ugroženi.

foto: Kim Christensen / Alamy / Alamy / Profimedia

Iako je životni vek španskog hrta od 12 do 15 godina, vrlo malo pripadnika ove drevne rase može da dostigne starost.

Svake godine, 50.000 do 1.000.000 galga i podenga (još jednog od španskih domaćih pasa) nastradaju ako njihovi vlasnici procene da životi ovih pasa više ne vrede.

Galhuljerosi (španski lovci) surovo uklanjaju svoje dojučerašnje četvoronožne pomoćnike verujući da što više bola pas pretrpi pre nego što ode, to donosi prosperitetniji ishod u sledećoj sezoni lova.

(Espreso/Ljubmci.telegraf)