Beba, Foto: Profimedia

zabranjena prodaja

DODATAK ISHRANI ZA BEBE POVUČEN IZ PRODAJE U SRBIJI: Evo o čemu se TAČNO RADI, inspektor OBJASNIO SVE!

Prethodnih godina, ali i meseci iz prodaje su se povlačile i kašice i sokovi za bebe, pa među roditeljima brzo zavlada strah

Objavljeno: 31.01.2023. 08:15h

Dodatak ishrani koji se najčešće koristi za najmlađe "Bebelak 3" povučen je sa tržišta. Iz Sanitarne inspekcije saopštavaju da je razlog nepropisna deklaracija, a iz kompanije uveravaju da će greška biti ispravljena, uz ocenu da kvalitet proizvoda nije doveden u pitanje. Sanitarni inspektor Goran Stojković objašnjava šta sve mora da sadrži deklaracija za takav proizvod.

Sanitarni inspektor Goran Stojković kaže da se u slučaju povlačenja "Bebelak 3" iz prodaje radi samo o neispravnoj deklaraciji i da je time moguće dovesti u zabludu potrošače.

Goran Stojkovićfoto: Printscreen/RTS

"U konkretnom slučaju, izostala je deklaracija da se radi o dodatku ishrani. Razlika je u tome što je dodatak ishrani jedan od dijetetskih proizvoda, koji se nalazi u prometu tako što obezbeđuje koncentrisane supstance, bilo da su vitamini ili minerali, i moraju biti te supstance sve navedene u sastavu", rekao je Stojković.

Otkriva i šta deklaracija na ovakvom proizvodu mora da sadrži.

"Ono što je bitno napomenuti da u deklaraciji takvog proizvoda mora da stoji, osim sastava i namene, i kolika je tačna doza tog dodatka ishrani koja je preporučena i upozorenje da se dnevna doza ne sme prekoračiti", ističe Stojković.

Prethodnih godina, ali i meseci iz prodaje su se povlačile i kašice i sokovi za bebe, pa među roditeljima brzo zavlada strah. Inspektor naglašava da pre nego što se nađe na rafu proizvod prolazi kontrolu.

Laboratorijafoto: EPA/Shepherd Zhou

"Postoji kontrola, bilo da je proizvod iz uvoza, kolege iz Granične sanitarne inspekcije rade analize, a domaći proizvođači su u obavezi da pre stavljanja u promet budu sigurni da je zdravstveno bezbedan proizvod. Mi na različite načine saznajemo da neki proizvod nije bezbedan. Srbija ima RASAF kontakt, sa Evropskom mrežom za brzo obaveštavanje o nebezbednoj hrani. Po proceduri, oni obaveštavaju kontakt tačku u Ministarstvu poljoprivrede, i onda se odatle upućuje nadležnom ministarstvu. Tu se navodi šta je neispravno i na osnovu toga mi preduzimamo akcije", kaže Stojković.

Objašnjava i kako se sprovodi kontrola kada je reč o onlajn trgovinama.

Onlajn kupovinafoto: Printscreen RTS

"Mi imamo oformljenu radnu grupu sastavljenu od predstavnika različitih ministarstava. U zavisnosti od toga šta se nudi preko interneta se reaguje. Kada se neki proizvod nađe u prometu putem interneta, kada je u pitanju hrana uglavnom su to proizvodi kojim se na određeni način nešto leči, što je nedozvoljeno za hranu", naveo je Stojković.

(Espreso / Rts / Nikolina Rakić)