Posao, Foto: Profimedia

neprijatno

NA RAZGOVORU ZA POSAO 1 PITANJE SE SVE ČEŠĆE POSTAVLJA: Ljudi smatraju da je NEPRISTOJNO, a ni ZAKON ga ne ODOBRAVA

Poslodavci kad kad pitaju nepto što nije u vezi sa veštinama kandidata, već je vrlo intimno

Objavljeno: 30.01.2023. 18:37h

Pitanja koja postavljaju na razgovoru za posao najčešće se odnose samo na sposobnosti kandidata. Međutim, određeni slučajevi govore nam drugačije.

Poslodavci znaju da pitanju i ono što nije u vezi sa veštinama kandidata, već se radi o vrlo delikatnim, intimnim pitanjima. Takva pitanja postaju sve češće predmet debate.

Ne, ovaj put ne pričamo o godinama, veštinama na osnovu pola ili planovima za budućnost u pogledu osnivanja/proširenja porodice, već o - stambenom pitanju.

Posaofoto: Profimedia

Pitanja Sa kim živite? ili Da li iznajmljujete stan? - dobar deo kandidata za posao smatra nepristojnim, intimnim, irelevantnim za sam intervju, iako poslodavac neretko na osnovu toga "vaga" koliku plata da vam ponudi.

Ima čak i onih direktnih, koji vam to i kažu: u prevodu, između dva kandidata od kojih jedan plaća stan nekoliko stotina evra ili živi sam, i drugog koji ne plaća stan ili se "oslanja" i na druge članove porodice - pravi se razlika u pogledu zarade.

Dakle, pretpostavka je da će kandidatu koji iznajmljuje stan - ili biti ponuđena viša zarada, koja bi mu bila "atraktivnija", ili će on biti "eliminisan", jer zahteva više novca od gazde.

Posaofoto: Profimedia

Dešavalo se i da kandidate pitaju, ne samo da li su u braku, već i koliko dugo, te da li imaju svoj automobil i tome slično.

Treba istaći da i sa aspekta Zakona o zaštiti podataka o ličnosti - ova pitanja nisu dozvoljena, jer se smatraju "nepodesnim, odnosno nepotrebnim za ostvarivanje svrhe obrade podataka".

Tim pitanjima se svakako bave poverenici, koji često moraju da "intervenišu" i da primoravaju poslodavce da promene pitanja. Drugim rečima, ova tema je i dalje "lov u mutnom", a trebalo bi da bude jasno definisana, tako da poslodavci smeju da iziskuju samo one odgovore koji se odnose na određenu svrhu.

Posaofoto: Profimedia

Zakon kaže da onaj ko intervjuiše mora da ima pismenu saglasnost kandidata za svako pitanje, ali se u praksi često ispostavi drugačije.

Kakvo je vaše mišljenje o ovom pitanju? Da li ste imali slična iskustva?

Podsećamo, pored neprijatnosti na samom razgovoru, ukoliko dobijete posao možete naići na dalje nelagodnosti, svedoče korisnici društvenih mreža.

(Espreso/ Telegraf Biznis)