Meteorolog Marko Čubrilo, Foto: Printscreen, Profimedia

pad temperature

KRAJEM JANUARA STIŽE PRAVA ZIMA, FERBUAR JE VEĆ KRITIČAN: Meteorolog otkriva DVA moguća scenarija za SLEDEĆI MESEC!

Od petka do ponedeljka bi moglo uslediti novo pogošanje, poručuje meteorolog

Objavljeno: 23.01.2023. 16:01h

Danas se očekuje umereno do znatno oblačno uz povremene padavine i prema rečima meteorologa Marka Čubrila u drugom delu dana više kiše biće u većem delu region, a sneg se očekuje na planinama.

- U ponedeljak vetrovito, ali će za razliku od nedelje i nad košavskom delom regiona biti jakog i olujnog jugoistočnog vetra. Dnevni maksimum od čak +11 ponegde na jugoistoku i severoistoku Srbije. Od utorka do četvrtka će ciklon slabiti, dok će se zapadno od nas i dalje održavati polje anticiklona po čijoj će se istočnoj periferiji sa severoistoka spustiti malo hladniji vazduh te će sredinom nedelje uz ređu pojavu slabih padavina, pri čemu će susnežice i snega ponegde biti i u nizijama, dnevni maksimum verovatno biti od +1 do +5 stepeni Celzijusa – kaže Čubrilo.

Snegfoto: Stefan Stojanović

Vetar istočni i severoistočni, slab do umeren.

Od petka do ponedeljka bi moglo uslediti novo pogošanje, poručuje meteorolog, koje bi uglavnom zahvatilo jugoistok i istok regiona, tačnije najveći deo Srbije, Crnu Goru, istočnu i severoistočnu BiH, kao i možda istok Hrvatske.

Uz dalje, manje, zahlađenje snega bi bilo i u nizijama, ali bi bio slab i dolazio na temperaturu malo iznad nule tako da se samo na planinama očekuju malo veće akumulacije.

Sneg na planinifoto: Rina

- Kako je ovo još uvek udaljen period, moguće su promene po pitanju putanje i snage tog ciklona kako ka slabijoj tako i jačoj opciji i tek oko četvrtka će biti jasniji razvoj sinoptike za naredni vikend. Tih dana maksimumi do 0 do +3 stepen Celzijusa, dok bi se granica dnevnog mraza mogla nalaziti na oko 500 metara nadmorske visine. Vetar bi bio severni i severozapadni – objavio je Čubrilo.

Prema njegovim rečima početkom februara verovatno promenjivo uz prolazna naoblačenja jer se simulira jačanje uticaja Atlantika, dok bi se oko 03. februara “lomila koplja” za dalji razvoj sinoptike, odnosno, mogao bi uslediti period koji će u velikoj meri odrediti sinoptiku za veći deo poslednjeg zimskog meseca.

Trenutno dugoročne projekcije veću šansu daju hladnoj, a kratkoročne toploj opciji.

Za sada na ansamble proračunima hladnije opcije imaju nešto veću verovatnoću ostvarenja, ali sa ovako dalekim periodom sasvim je realno da simulacije krenu i ka toplijoj opciji.

- Narednih nedelju dana uglavnom zimske odlike vremena, ali jake zime uz obilan sneg, posebno u nizijma i dalje nema – zaključuje Marko Čubrilo.

(Espreso)