Marko Čubrilo, Foto: Printscreen, Profimedia

vremenska prognoza

IPAK NIŠTA OD ZIME?! Meteorolog objavio najnoviju prognozu za naredne dane, jačeg ZAHLAĐENJA nema PRE OVOG DATUMA!

Ako ništa drugo izuzetno visoke temperature sa početka meseca su za sada iza nas i ovo su ipak normalnije vrednosti

Objavljeno: 11.01.2023. 15:23h

Meteorolog Marko Čubrilo je na svom Fejsbuk profilu najavio kakvo nas vreme očekuje do kraja januara.

- Posle izuzetno visokih temperatura u poslednjih par dana vreme se koliko-toliko ponaša u skladu sa kalendarom. Zahlađenje koje je stiglo je umereno tako da su samo planine dobila snežni pokrivač. Dok je ispod 500mnv uglavnom bilo kiše, lokalno i obilnije.

Danas će ciklon odmicati dalje na istokk tako da će padavine svugde slabiti i polako prestati, ali će se često zadržati niski oblaci. Vetar severozapadni, tokom dana takođe u slabljenju. Dnevni amksimum od +3 do +8 stepeni Celzijusa.

Naredna dva dana uglanvom suvo, samo je sutra ponegde na jugoistoku Srbije moguća pojava slabih padavina. Vetar će biti slab, dok će se dnevni maksimum kretati od +5 do +10 stepeni Celzijusa što je i dalje iznad proseka, samo nije ekstremno visoko.

Vreme u Beogradufoto: Espreso

U noći ka suboti moguće je prolazno naoblačenje koje bi donelo pojavu kiše u nižim i snega preko 600mnv. Vetar bi na kratko bio pojačan, zapadni.

Od drugog dana vikenda pa do oko polovine sledeće nedelje osetno toplije uz jako jugozapadn visinsko i prizemno strujanje. Pod uticajem snažnog ciklona čiji će se centar preko Velike Britanije polako premeštati ka Skandinaviji strujaće vlažan i nestabilan vazduh te će biti pojave kiše i to posebno u ponedeljak i utorak.

Oko naredne srede trenutni proračuni modela postavljaju centar ciklona nad Finsku čime bi se oreko severozapadne Evrope premeštao hladan front iza kojeg sledi upad vlažnog i umereno hladnog vazduha. To bi verovtno uslovilo sekundarnu ciklogenezu nad Jadranom. Kao posledica toga oko 19.01. bi usledilo jače pogoršanje uz padavine i umereno zahlađenje, verovatno nešto slično ovom. Količina padavina i snaga zahlađenje će zavisiti od aktuelne sinoptike, tako da će se konkretnija prognoza za te dane moći dati tek oko 17.01. ali nizije i dalje nemaju posebno visoke šanse za sneg, posebno ne neki dugotrajniji jer se i dalje simulira serija ciklona sa Atlantika, napisao je Čubrilo.

Modeli i dalje prognoziraju zagrevanje stratosfere, posebno posle 21.01. i sada osim GFS-a sličnu simulaciju imaju JMA i ECMWF model. Ovo su pozdaniji modeli i u koliko se na njima taj signal nastavi moguće da bi SSW procesa moglo doći negde posle 20.01.

U koliko do toga dođe, troposferni odgovor, ako ga bude bio bi moguć negde krajem januara, ali za sada je to sve još u domenu prognoze i to van pouzdanog opsega.

Sneg u Beobgradufoto: Andrej Ivanov / AFP / Profimedia

Ansamble članovi ECMWF-a kao i cluster ovog modela posle 24.01. imaju signal za zahlađenje u spuštanje temperatura barem u granice proseka, ali taj razvoj sinoptike ne bi bio uzrokovan mogućim SSW procesom.

Ako ništa drugo izuzetno visoke temperature sa početka meseca su za sada iza nas i ovo su ipak normalnije vrednosti. Svakako je toplije od proseka i ova zima će gotovo aigutno biti toplija od proseka. Koliko tačno toplija znaćemo krajem februara jer će dobar deo konačne srednje vrednosti temprature zavisiti od perioda posle 26.01. Za sada nema signala za neko jače zahlađenje koje bi srednju temperaturu približilo proseku (što ne znači da ga neće biti), objavio je meteorolog.

(Espreso)