Pas, Foto: Profimedia, Mup, Printscreen

opasnost

MOŽE DOĆI DO FATALNOG ISHODA, NISU SAMO LJUDI UGROŽENI: Veterinar objašnjava kako je amonijak opasan po ŽIVOTINJE

Veterinar u Pirotu za Espreso otkriva kakvo je sada stanje

Objavljeno: 28.12.2022. 16:59h > 19:11h

Na deonici pruge kod mesta Sopotski han, u blizini Pirota skliznuo je vagon koji je prevozio amonijak.

Zbog toga je Štab za vanredne situacije opštine Bela Palanka, koja se nalazi nizvodno od Pirota, doneo naredbu da se voda iz gradskog vodovoda preventivno ne koristi za piće i pripremu hrane. Sa mreže je isključena i fabrika vode u Nišu, a u Pirotu je proglašena vanredna situacija.

FOTO: Printscreen / Youtube / Plus online Pirot
FOTO: Printscreen / Youtube / Plus online Pirot
FOTO: Printscreen / Youtube / Plus online Pirot
FOTO: Printscreen
FOTO: Printscreen/Instagram/192_rs

U zdravstvenim ustanovama u Nišu i Pirotu hospitalizovano je oko 50 osoba.

Jedna osoba je preminula po prijemu u pirotsku bolnicu, dok je konstatovana i smrt muškarca čije je telo pronađeno pored pruge.

Obdukcija dvojice nastradalih muškaraca u nesreći kod Pirota pokazala je da postoje tragovi trovanja amonijakom, s time što jedan od njih ima i teške telesne povrede, kao posledice pada.

Gradonačelnik Pirota, Vladan Vasić, izjavio je dan nakon aksidenta verovatno jedna cisterna skliznula u Nišavu i da očekuje posledice po biljni i životinjski svet.

Vladan Vasićfoto: Printscreen / Youtube / Plus Online

Dakle, udisanje amonijaka je opasno i po ljude i po životinje.

Ovaj otrovni gas je bezbojan, oštrog je mirisa i dobro se rastvara u vodi. Uglavnom se koristi u procesima proizvodnje veštačkog đubriva i eksploziva, ali i drugim granama hemijske industrije. Prilikom izlaganja gasovitom amonijaku najveća opasnost preti organima za disanje, koži i očima.

Iz pirotske Veterinarske ambulante "Mondo Vet" potvrdili su za Espreso da se, od trenutka nesreće, uplašeni građani često javljaju veterinaru kako bi pronašli način da zaštite svoje ljubimce.

Ljubimcifoto: Printscreen/instagram/Bob& Marley

Uglavnom se javljaju za savet šta da rade kako bi im ljubimci bili bezbedni. Klinički simptomi su isti kao i kod ljudi. Prilikom izlaganja gasovitom amonijaku najveća opasnost preti organima za disanje, koži i očima. Može doći i do uticaja na organe za varenje što može da izazove povraćanje, dok fatalni ishod može doći usled slabljenja bubrežnih funkcija. I to je jedna od potencijalnih posledica usled izlaganja amonijaku", kazao nam je Aleksandar iz "Mondo Vet" veterinarske ambulante.

Sagovornik je ovom prilikom apelovao na sve sugrađane, a posebno na one koji žive na periferiji Pirota, posebno u neposrednoj blizini mesta nesreće, da svoje ljubimce drže u zatvorenom prostoru i poštuju sve mere i propise koji su doneti uvođenjem vanredne situacije.

Napomenuo je i da ukoliko svako ko primeti neku od promena kod svog ljubimca obrati veterinaru.

"Najčešće su promene na očima i iritacija, pa ukoliko vlasnici primete da ljubimci često češu glavu šapama, o određene predmete ili o pod, trebalo bi da se jave veterinaru.

Udisanje ovog gasa utiče i na respiratorni sistem, može da se desi da životinje ubrzano dišu ili dahću, što je takođe jedan od znakova zbog kojeg je potrebno reagovati.

Može doći čak i do povraćanja, i tu tom slučaju se treba obratiti stručnom licu", objasnio je za Espreso veterinar Aleksandar.

Gradonačelnik Pirota, Vladan Vasić, kazao je juče na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice Štaba za vanredne situacije, da su svi građani na teritoriji Pirota bezbedni, ali da je „preporuka na osnovu mišljenja Zavoda za zaštitu zdravlja da ne napuštaju kuće, a ako ih napuštaju da koriste zaštitne maske N95 sa filterima sa jačim nivooom zaštite“.

Maska N95foto: Profimedia

Prema njegovim rečima, za tri porodice kod mesta Sopotski han, gde je došlo do iskliznuća vagon - cisterne sa amonijakom, naložena je evakuacija, a pošto imaju domaće životinje, mogu uz pratnju policije da namire svoje životinje i vrate se kod rođaka na bezbedno.

Vasić je ponovio da je dobra vest što cisterna iz koje curi amonijak nije završila u reci Nišavi, kako se to u prvi mah učinilo zbog dima do kojeg je došlo zbog hemijske reakcije amonijaka sa vlagom iz vazduha.

“Pola cisterne je već iscurelo u vazduh, a stručna komisija sada proverava da li je moguće njeno zaptivanje. Od komsije koju smo formirali očekujemo predlog kako da se cisterne koje su iskliznule iz šina - njih ukupno četiri od 20 koje su prevozile amonijak, dislociraju na bezbedan način“, kazao je Vasić.

(Espreso / Jovana Nedeljković)