VAŽNO JE DA ZNATE
"VELIKI JE GREH TAKO SLAVITI SVETOG NIKOLU" Sveštenik poslao PORUKU UPOZORENJA svim Srbima
Važno je da svaki Srbin ovo čuje
Sveti Nikola “pada” u vreme Božićnog posta i ne postoji izgovor zbog kog će domaćini izneti mrsnu hranu na trpezu, kaže za portal "Ona" sveštenik Branislav Miljković.
Sveti Nikola spada u najčešće srpske slave. I dok jedan deo svečara obeležava 19. decembar isključivo uz posnu trpezu, dotle drugi svoje goste služi mrsnim đakonijama.
Postoje, takođe, i oni svečari koji na trpezu iznose i mrsnu i posnu hranu, kao i oni koji na drugi dan slave dočekuju goste uz mrsnu trpezu, uz obrazloženje da su Svetog Nikolu proslavili kako dolikuje, uz posnu hranu.
- Slavu čine kolač, žito, sveća i vino, uz osvećenje porodičnog doma uoči slave - kaže za Ona.rs sveštenik Branislav Miljković.
- Sve ostalo može, a ne mora. Ali, veliki je greh slaviti Svetog Nikolu uz mrsnu hranu; bolje je ništa ne spremati nego spremati mrsno.
On podseća da ne postoje nikakvi izgovori kojima će se svečari služiti ako na slavsku trpezu iznesu mrsnu hranu.
- Neki domaćini kažu da njihovi gosti ne jedu ribu, a neki da imaju goste koji im prebacuju: “Ti dolaziš kod mene na prase, a meni iznosiš ribu.” Ako neko dolazi zbog praseta, a ne zbog domaćina, onda to prase u očima gostiju više vredi nego domaćin - navodi otac Branislav.
Božićni post počeo je 28. novembra i traje do 7. januara. Sve što se dešava u tom periodu je u posnim danima i zato, ističe naš sagovornik, nema nikakve dileme kako bi trebalo proslaviti Svetog Nikolu:
- Bolje je ne spremati ništa, nego spremati mrsno. Ako domaćin hoće da pravi gozbu, onda to nema veze ni sa Bogom, ni sa Svetim Nikolom.
Otac Branislav dalje objašnjava zašto su izgovori o mrsnoj slavskoj trpezi u vreme posta apsolutno neodrživi:
- Ima ljudi koji, nažalost, obmanjuju sebe i pokušavaju da se opravdaju, pa kažu kako su njihovi očevi ili dedovi spremali mrsnog Svetog Nikolu, pa su i oni nastavili tako. Čekajte, i vaša majka ili baba je išla na izvor po vodu, a vi danas puštate vodu iz slavine. I vaš deda je možda ložio ognjište nasred kuće, a vi danas imate centralno grejanje. Vaš pradeda je možda živeo u vlažnoj kući, a danas postoji hidroizolacija. Bez obzira što je neko nekada iz nekog razloga spremao mrsno, naravno da to nije izgovor za nas danas. Iznošenje mrsne hrane na slavsku trpezu u vreme posta je dupli greh: omrsiće se domaćin i ujedno podstaći svoje goste da učine isto. Naravno, niko nikoga ne može da natera da nešto uradi ako ne želi, ali pravila u vreme posta su svima poznata.
Na pitanje o svečarima koji do podneva iznose posnu hranu na svetonikoljsku trpezu, a od podneva mrsnu ili za prvi dan slave domaćica sprema posnu hranu, a za drugi dan mrsnu, otac Branislav podseća da se sa Bogom ne može kalkulisati.
- Neko kaže kako će do podneva ili do ponoći usred posta da iznese posnu hranu, a od podneva ili od ponoći mrsnu. Ili će domaćin da jede ribu, a gostima će ponuditi meso ili će na slavskoj trpezi biti i riba i meso; kako neki kažu, riba za Svetog Nikolu, a prase za goste… Sve te varijacije su nevalidne i potpuno pogrešne - decidan je otac Branislav.
On dodaje da postoje odstupanja u obeležavanju slava koje ne “padaju” u vreme crkvenih postova.
- Kad se proslavlja neka druga slava koja je van posta, a “pada” u sredu ili u petak, onda domaćica za sredu ili u petak sprema posnu trpezu, a za četvrtak ili za subotu može da sprema mrsnu hranu - podseća sveštenik.
(Espreso/Ona/Snežana Moldovan)