važno
EVO ŠTA NE TREBA DA RADITE KAD SE NA STOPALU POJAVI ŽULJ: Lekari UPOZORILI na najgoru moguću stvar
Često se misli da se žuljevi na stopalima pojavljuju samo u leto, kada se koža znoji i osetljivija je na trenje. Međutim, to nije istina. Zima, teška obuća, grubi šavovi na čarapama i dug boravak u obući i te kako mogu da uzrokuju ovu pojavu
Žulj na stopalu može da bude i te kako opasan ako se ne leči, a evo šta pomaže.
Pod terminom kalus se podrazumeva koštani ožiljak od vezivnog tkiva, a koji nastaje na mestu preloma ili teže povrede. Kalus kože je sličan, samo je reč o oštećenju koje je nastalo usled produženog pritiska ili trenja. Narodski rečeno, kalus kože je zapravo žulj.
Često se misli da se žuljevi na stopalima pojavljuju samo u leto, kada se koža znoji i osetljivija je na trenje. Međutim, to nije istina. Zima, teška obuća, grubi šavovi na čarapama i dug boravak u obući i te kako mogu da uzrokuju ovu pojavu.
"Kalus kože mora obavezno da se leči. U suprotnom, rana neće moći dugo da zaraste jer je praktično 'otvor' za razne infekcije koja im dopušta da uđu u telo", kažu podolozi.
Kako da se brzo rešite kulusa? Ako se kulus nedavno formirao i stalno "puca", onda lekari preporučuju sledeće:
koristite lekovite flastere na bazi silikona, uz dodatak salicilne masti.
na problematično područje nanesite mast za kurje oči koja ima antimikrobni efekat i ublažava upale.
Međutim, u većini slučajeva, narodni "lekovi" mogu da pomognu. Na primer, noću pričvrstite list aloje na žulj i to mesto umotajte zavojem. Limunov sok ili usitnjen crni luk pomoći će da se oslobodite suvih žuljeva. Poželjno je da ove obloge držite što duže, napominju stručnjaci.
(Espreso)