intenzivni problemi
DA LI PADAVINE MOGU DA DOVEDU DO NOVIH POPLAVA I IMA LI MESTA STRAHU? Dobili smo odgovor na goruće pitanje!
Intenzivni problemi na reci Lim počeli su sa većom količinom padavina, a oni koji žive na obali noćima nisu oka sklopili
Republički hidrometeorološki zavod danas je izdao hidrološko upozorenje koje se odnosi na reku Lim.
- Na Limu kod Prijepolja u narednih 12 sati vodostaj će biti u manjem porastu i stagnaciji i kretaće se iznad granice redovne odbrane od poplava - navodi se u hidrološkom upozorenju RHMZ.
Podsetimo, intenzivni problemi na reci Lim počeli su sa većom količinom padavina, a oni koji žive na obali noćima nisu oka sklopili.
Postavili smo ključna pitanja i na njih dobili sledeće odgovore:
Da li postoji bojazan od mogućih poplava, kakav nas scenario čeka?
- Ne postoji apsolutna zaštita od poplava, tako da je uvek prisutna mogućnost da do poplava dođe. Na vodotocima na kojima nisu izgrađeni sistemi zaštite od poplava, sa pojavom nepovoljnih meteoroloških uslova (padavine) dolazi do češćih poplava. Manje je verovatno da do poplava dođe na područjima koja su zaštićena. Međutim, i na takvim područjima, u ekstremnim okolnostima, može doći do plavljenja zaštićenog područja. Primer takvog slučaja je Obrenovac koji je 2014. godine bio poplavljen velikim vodama Kolubare i Tamnave usled veoma nepovoljnih meteoroloških prilika, iako je duž tih reka izgrađen sistem nasipa.
Koje reke su najkritičnije?
- Na bujučnim vodotocima na kojima se poplavni talas javlja u kratkom vremenskom periodu.
I da li temperatura koja ide ispod nule može da spreči sve?
Naprotiv, moguća je pojava tzv. ledenih poplava, koje se javljaju tokom zime usled leda koji se nagomilava na kritičnim mestima i formira barijeru. Zbog toga može doći do povišenja nivoa na potezima uzvodno od ledene barijere, rekli su za portal Espreso sa Instituta.
Ipak, postoje univerzalna uputstva za kritične situacije na nivou naše zemlje, koja bi svi trebalo da znaju - ukoliko do takvih sitacija dođe.
Uputstva za sprečavanje poplava u rizičnim oblastima
Tokom perioda kad nema poplava ponašajte se odgovorno, ne bacajte otpad u reke, potoke i kanale. Ako je otpad već u koritima i kanalima, prijavite nadležnoj komunalnoj službi.
U gradovima gde je kod jakih kiša pojačano oticanje voda, ne bacajte otpad i ne prekrivajte šahtove koji odvode atmosferske vode.
Budite pripremljeni u slučaju da morate da napustite domaćinstvo – pripremite ranac ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima (baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća - po mogućstvu gumene čizme, flašu sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne baterije, štap, kanap i slično).
Preko sredstava javnog informisanja pratite stanje i upozorenja o mogućoj poplavi.
Po mogućstvu pripremite džakove sa peskom koje u slučaju nailaska poplave možete staviti na ulaz i zatvorite sva mesta na kući kroz koje može da uće voda.
Ne pregrađujte vodotokove kako bi pravili akumulaciju vode u letnjem periodu.
Uputstva za ponašanje tokom poplava
Slušajte radio i televiziju radi informacija.
Budite svesni da su bujične poplave moguće. Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće. Ne čekajte instrukcije da biste to uradili.
Držite se dalje od električnih kablova.
Izbegavajte oblasti koje su poznate po klizištima i odronima.
Ne ometajte spasilačke ekipe u njihovom radu.
Uputstva za ponašanje ukoliko je evakuacija neophodna
Uzmite pripremljene nužne stvari i po mogućstvu organizovano napustite domaćinstvo kako biste se sklonili na sigurno. Budite kooperativni i sarađujte sa spasilačkim ekipama.
Ukoliko imate vremena, poželjno je da obezbedite svoj dom, isključite struju na glavnom prekidaču, isključite sve električne uređaje.
Ukoliko nađete vremena da obezbedite svoj dom na ovaj način, ne dodirujte električnu opremu ako stojite u vodi.
Uputstva u slučaju da morate da napustite dom
Ne hodajte kroz vodu koja se kreće.
Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može izazvati pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu – hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da bi proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom.
Ne ulazite vozilom u poplavljena područja. U slučaju da vas poplavna voda opkoli, napustite vozilo i ukoliko je moguće bezbedno pređite na više tlo. Ne prelazite brzake i potoke pešice niti kolima.
Evakuišite domaće životinje, a ako to ne možete oslobodite ih iz objekata u kojima su smeštene.
Uputstva za ponašanje posle poplava
Slušajte izveštaje na vestima o vodosnabdevanju, kao i da li je bezbedno piti vodu.
Izbegavajte plavnu vodu – ona može biti zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom. Voda može takođe biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova.
Izbegavajte vodu koja je u pokretu.
Budite pažljivi u oblastima sa kojih se plavna voda povukla, putevi su možda oštećeni i opasni.
Vratite se u svoje domove samo pošto nadležne službe proglase da je to bezbedno.
Nemojte koristiti električne aparate pre provere
Očistite i dezinfikujte sve površine.
Držite se dalje od zgrada koje su okružene plavnim vodama.
Budite pažljivi pri ulaženju u zgrade zbog skrivenih oštećenja koja su mogla da nastanu
Osposobite oštećene septičke jame i druge kanalizacione sisteme što je ranije moguće – ukoliko su oštećeni mogu da postanu veliki zdravstveni rizik.
Očistite i dezinfikujte sve što je pokvašeno. Mulj koji ostaje posle plavne vode, može da sadrži kanalizacione otpatke i hemikalije.
Ukoliko primetite uginule životinje obavestite nadležnu službu na telefonske brojeve 193 ili 1985;
Upamtite! Čak i kada se plavna voda povuče, opasnost postoji.
(Espreso)