MIlan Đurđević, Foto: Printscreen/youtube/under PFC

luda glava

BIO JE MILJENIK I ORTAK "GROBARA", GDE JE NESTAO? Mafijaš ga RANIO zbog devojke, REKETIRAO ljude u Grčkoj...

Legenda kaže da je Partizanov Kempes bio jedan od prvih igrača koji je navijačima unosio baklje na stadion preko atletske staze

Objavljeno: 12.12.2022. 11:08h > 11:34h

Milan Đurđević je dobro poznato ime starijim navijačima Partizana, pošto je krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka bio jedan od ljubimaca navijača.

Pažnju je privlačio svojim fudbalskim umećem, živopisnim karakterom, frizurom zbog koje su ga zvali "Kempes", ali i životom van terena i sudarom sa kriminalnom, koji mu je, nažalost, obeležio život.

Milan Đurđević je rođen 4. novembra 1967 godine, a odrastao je u novobeogradskim blokovima. Seniorsku fudbalsku karijeru počeo je 1986. u OFK Beogradu. Na staroj Karaburmi je nastupao do 1989, a sjajna sezona 1988-89, kada je postigao 19 golova u drugoj saveznoj ligi, preporučila ga je Partizanu.

Prva sezona u dresu crno-belih, ostala je u sećanju navijačima po golovima protiv Seltika, u Mostaru, kao i poslednjim golom na meču protiv Groningena, kada su crno-beli ostvarili plasman među osam najboljih ekipa u kupu pobednika kupova i time prezimili u Evropi, posle 24 godine! Njegov učinak na kraju sezone, bio je 9 golova na 26 nastupa.

U drugoj sezoni, Partizan je eliminisao jednu od najboljih španskih ekipa, u tom trenutku, Real Sosijedad, u kupu UEFA, a Đurđević je postigao odlučujući penal, u revanšu na stadionu JNA.

U osmini finala, protivnik je bio Inter, a Partizanov "Kempes" se propisno ispromašivao u tom dvomeču. Pogotovo se pamte dve situacije na prvom meču, na "Đuzepe Meaci", kada je propuštena prilika za daleko boljim rezultatom.

Pamte se i njegova dva gola na Poljudu za pobedu nad Hajdukom, u meču koji je završen upadom navijača na teren i spaljivanjem zastave Jugoslavije.

Legenda kaže da je bio jedan od prvih igrača koji je navijačima unosio baklje na stadion preko atletske staze...

U leto 1991. dres crno-belog kluba iz Beograda, zamenio je onim iz Soluna, potpisavši za PAOK. U Grčkoj je odigrao dve vrlo dobre sezone, postigavši 17 golova na 45 zvaničnih mečeva, uz gol u derbiju protiv Olimpijakosa.

Posle dve sezone u PAOK-u, prelazi u Panahaiki, klub iz Grčke prve lige, sa kojim ispada iz elitnog ranga. Time je i njegova karijera definitvno krenula na dole, s obzirom da je potom imao samo manje ili veće epizodne uloge, prvo u Majorci, potom u klubu Leka iz Portugala, Perpinjanu iz Kana, da bi karijeru definitivno okončao 1998. u Kastoriji i PAS Janjini.

foto: Printscreen/youtube/Enki2011

Đurđević je početkom devedesetih ranjen u jednoj pucnjavi u čuvenoj "Nani". Tada ga je navodno upucao Mirko Tomić Bosanac, poznati žestoki momak iz Zemuna. Razlog je bio prilično banalan. Pričalo se da je dugokosi centarfor "muvao" jednu devojku u lokalu i to se nije dopalo Tomiću. Kada je izašao napolje i seo na motor, poznati kriminalac ga je ranio u butinu. Bosanac je ubijen u obračunu kriminalnih klanova 2000. godine.

Pod lupu javnosti Đurđević je opet došao 2012. godine, kada je objavljena vest da je bio član organizovane kriminalne grupe, koja se u Solunu bavila iznudom i zelenašenjem.

Mediji su tada pisali da je grčka policija "razbila" četiri grupe zelenaša, a iza brave su se našli biznismeni, policajci, finansijski policajci, novinari, bankari i lokalni funkcioneri. Procenjuje se da su ove četiri grupe zelenaša od reketa "zaradile" ukupno 44,3 miliona evra!

- Mesečna kamata koju su tražili od žrtava bila je od 6,5 do čak 80 procenata, ukoliko bi ljudi prekoračili rok za otplatu. Nisu imali milosti, a klupko je počelo da se odmotava kad se jedan biznismen ubio, a drugi pokušao da se ubije, jer nisu više mogli da izdrži pretnje i pritisak - govorio je tada izvor istrage.

Od te 2012. godine ga uopšte nema u medijima, ali nešto stariji ljubitelji fudbala pamte njegove nastupe u tandemu sa Milkom Đurovskim.

(Espreso/Sportal)