paŽnja
AKO UZMETE ŠEĆER, MOŽE DA VAM STRADA JEDAN VITALAN ORGAN: Objavljeno upozorenje zbog kojeg ćete ZANEMETI
Ćelije jetre se kod preterane upotrebe šećera, postepeno zamenjuju ćelijama masti, što dovodi do bolesti masne jetre koja nije povezana sa alkoholom
Masna jetra nije posledica konzumacije alkohola. Bolest u nekim slučajevima i u uznapredovalim fazama nije praćena nikakvim simptomima i može tako „tinjati“ tokom niza godina u telu
Šećer je začin slatkog ukusa i namirnica koja je skoro neizbežna. Šećera ima ne samo u slatkišima, tortama i čokoladama već i slanim grickalicama, prelivima za slana jela, mlečnim proizvodima, paradajz soku… Način ishrane zasnovan na velikim količinama nezdavog šećera i masti nije samo krivac za gojaznost i višak kilograma, već i za kardiovaskularna oboljenja i bolest nealkoholne masne jetre, koja se danas smatra najčešćom hroničnom bolesti jetre u odrasloj populaciji.
Šećer preuzima primat alkohola
Nealkoholna masna jetra je posledica akumulacije masti u jetri. Prema podacima British liver trast šećer je sve veći krivac za bolesti jetre i najverovatnije će u sledećih nekoliko godina preuzeti primat alkohola. Svest o štetnosti prekomerne upotrebe šećera još nije na zavidnom nivou, samo 34 odsto osoba povezuje prekomernu težinu sa oboljenjima jetre, dok više od 80 odsto osoba razume vezu između gojaznosti i bolesti srca, visokog krvnog pritiska i dijabetesa.
Šta se zapravo dešava sa jetrom kada konzumiramo previše šećera?
Šećer se jednostavno pretvara u mast, kada konzumirao šećer on se razlaže na glukozu, čiji jedan deo telo odmah koristi, a drugi deo čuva za kasnije. Svaki višak glukoze u krvi pretvara se u masne ćelije, a jetra je jedno od mesta u našem organizmu u kojem se skladišti višak masti. Ćelije jetre se kod preterane upotrebe šećera, postepeno zamenjuju ćelijama masti, što dovodi do bolesti masne jetre koja nije povezana sa alkoholom.
Priča o masti i šećeru
Nealkoholna bolest jetre je svojevrsna „priča o masti i šećeru“. U ishrani osoba koje pate od ove bolesti uočava se visok udeo šećera i životinjskih masti, a znatno manje biljnih vlakana, antioksidansa i masti biljnog porekla. Stručnjaci zato savetuju da se izbegavaju namirnice sa većim procentom masnoća, brza hrana sa velikim udelom nezdravih masti i šećera, industrijski prerađena hrana, ne preporučuju se ni namirnice visokog glikemijskog indeksa, gazirana pića, slatkiši.
Šećer i upalni procesi
Velike količine šećera u hrani oslobađaju supstance koje u našem temu dovode do upala. Te supstance se ako stalno konzumiramo šećer nakupljaju i utiču na rad jetre i neke druge unutrašnje organe. Ove upale na kraju mogu dovesti do oštećenja jetre, koja nije u stanju da obrađuje i eliminiše štetne materije iz našeg tela.
Bolest nekada nije praćena simptomima
Nealkoholna steatoza jetre se dijagnostikuje kada je više od 5 do 10 odsto hepatocita (ćelija jetre) infiltrirano mastima. Ova bolest nije posledica konzumacije alkohola. Bolest u nekim slučajevima i u uznapredovalim fazama nije praćena nikakvim simptomima i može tako „tinjati“ tokom niza godina u telu. Jetra nema receptore za bol, ali ukoliko dođe do bola to je signal da je bolest u poodmakloj fazi i da je potrebno što pre reagovati.
U većini slučajeva neke životne promene su od velike koristi u procesu izlečenja. Savetuje se ishrana zasnovana na zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, omega-3 masnim kiselinama, morskoj ribi, orašastim plodovima.
(Espreso)